Poslední březen je bohatý na umělecké narozeniny!
.webp?ts=)
Asi se jim nechtělo čekat na Apríla a tak se narodili den před ním. A jen v našich uměleckých kruzích jich nebylo málo. Vybral jsem pět dnešních oslavenců, které určitě budete znát.
Hana Ulrychová se narodila v roce 1949 v Liberci, dětství ale prožila v Brně, kde měl její tatínek angažmá jako sólista opery Janáčkova Divadla. Sama Hana od dětství ráda zpívala a měla vlohy - se starším bratrem Petrem účinkovali v Divadle bez tradic, potom prošla rockovými kapelami Vulkán a Atlantis, vystupovala i s Bluesmany a těsně před jeho emigrací byla přítelkyní Karla Kryla. Po roce 1968 vystupovala sólově, v roce 1971 vyhrála Bratislavskou Lyru a v roce 1947 společně s bratrem vydávají legendární album Nikola šuhaj loupežník. Odtud už vede přímá cesta k moravské folklorní muzice, které se dodnes věnuje se skupinou Javory.
V témže roce, jenom v Jihlavě, se narodila i zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Michnová. Od dvanácti zpívala ve sboru, později s tanečním orchestrem a amatérskými rockovými skupinami. V roce 1971 vytvořila folkové duo s Jiřím Jeřábkem, pak se k nim připojil Petr Kalandra a nakonec Jeřábka vystřídal kytarista Oskar Petr - a byli na světě Marsyas. Michnová kromě pěti alb s kapelou nahrála i jedno sólové, na kterém jí hostovali Michal Pavlíček a Klaudius Kryšpín (oba asi znáte především z Pražského Výběru).
V roce 1958 se narodil herec Bohumil Klepl - a možná vás překvapí, že se narodil v Moskvě. Zatímco jeho tatínek je rodilý Jičíňák, maminka je původem z Arménie a žila v Gruzii. Jak sám Bob říká, jako dítě (a zejména v roce 1968) s tím měl někdy problém, lidi na něj koukali zle, ale on je prostě Čech jako poleno. Vystudoval DAMU a zpočátku své kariéry se věnoval výhradně divadlu. A vystřídal jich nepočítaně. Od prvního angažmá v Západočeském divadle v Chebu, přes Kolín až do pražských divadel Rokoko, Divadlo v Řeznické, Komedie, Na zábradlí, Hudební divadlo Karlín, Divadlo Spirála, Kalich, Reduta Brno, Bez zábradlí, Ta fantastika... no, byli bychom tu dlouho. V devadesátých letech se ale začal prosazovat i jako filmový herec a ztvárnil nezapomenutelné postavy ve filmech Báječná léta pod psa, Eliška má ráda divočinu, Pupendo, Účastníci zájezdu a spoustě dalších. Kromě toho se věnoval i loutkoherectví a dokonce založil vlastní loutkové divadlo!
V roce 1962 se v Praze narodil publicista a spisovatel Michal Viewegh, držitel Ceny Jiřího Ortena a autor mnoha románů, které posloužily jako předloha k legendárním českým filmům. V porevoluční době je bezkonkurenčně nejprodávanějším českým autorem, s více než milionem prodaných knih. Povídky mu začly vycházet už začátkem osmdesátých let v Mladé frontě, v roce 1988 úspěšně ukončil studium češtiny a pedagogiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pár let dokonce opravdu učil. Už v roce 1993 se ale stal redaktorem v nakladatelství Český spisovatel a potom už spisovatelem „na plný úvazek.“ K jeho nejvýznačnějším dílům patří Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Účastníci zájezdu, nebo Román pro ženy.
A konečně v roce 1966 se v Praze narodil herec a držitel Ceny Alfréda Radoka, Jan Potměšil, kterého v pouhých osmi letech jeho první televizní role v legendárním cyklu příběhů Bakaláři postavila proti Vladimíru Menšíkovi. O tři roky později si zahrál v seriálu Žena za pultem, potom herectví i vystudoval, zahrál si v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, ale i v dramatickém filmu Bony a klid. Krátce po listopadových demonstracích v roce 1989 se vezl v autě, které mělo těžkou nehodu. Zranění páteře ho upoutalo na vozík, ale od herectví ho to rozhodně neodradilo. V současnosti je členem Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné, kde hraje řadu rolí. V představení Růže pro Algernon hraje hlavní roli už celých dvacet let a více než 900 repríz.
Všem dnešním oslavencům přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a hlavně umělecký zápal i do dalších let!