Před 55 lety začli mít televizní diváci na výběr
.webp?ts=)
V dnešní době se to zdá až neuvěřitelné. Každá televize dnes může naladit desítky různých programů, a to ani nemluvíme o virtuální půjčovně filmů ve formě různých „netflixů“, které vám pustí film, který zrovna chcete a kdy ho zrovna chcete. Ale až do začátku 70. let mohli být televizní diváci v Československu rádi, že mají program aspoň jeden.
Druhý program Československé Televize byl spuštěn 10. května 1970, tedy v době normalizace, kdy komunistický režim kontroloval média. Na rozdíl od prvního programu, který se zaměřoval na zpravodajství, politické pořady a vážnou kulturu, měla ČST II nabízet lehčí obsah – zábavné pořady, seriály, filmy a sportovní přenosy. Vysílání začalo v 19:50 z pražského studia na Kavčích horách, přičemž první vysílaným pořadem byla hudební revue, následovaná sovětským filmem. Program byl zpočátku dostupný jen v černobílé a pokrýval omezenou část území, především větší města a jejich okolí.
Zavedení ČST II umožnilo divákům větší výběr a odlehčilo přetížený první program. Mezi oblíbené pořady patřily hudební estrády, jako „Písničky na přání“, nebo české seriály, například „F. L. Věk“. Druhý program také přinesl více zahraničního obsahu, i když pochopitelně převážně z východního bloku, což bylo v souladu s kulturní politikou režimu. Postupně se vysílání rozšířilo a téměř přesně po třech letech, od 9. března 1973, se právě na druhém programu začalo přecházet na barevné vysílání.
Perlička na závěr: II. program Československé Televize začal vysílat přesně rok poté, co se diváci na druhé straně zeměkoule mohli podívat na první barevné televizní vysílání z kosmu! Posádka vesmírné lodi Apollo 10 ve složení Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan měla za úkol zejména vyzkoušet všechny systémy před ostrým letem na měsíc, který o dva měsíce později uskutečnilo Apollo 11, ale mezi zkoušené systémy patřil také barevný televizní přenos – černobílý už Američané mohli vidět z paluby Apolla 8. 7. října 1968.