Střet s umělou inteligencí už před 57 lety
.webp?ts=)
Tento den v roce 1968 měl v USA premiéru kultovní film 2001: Vesmírná odysea, který režíroval Stanley Kubrick ve spolupráci se spisovatelem a autorem námětu Arthurem C. Clarkem. Novátorský vědeckofantastický snímek se stal kinematografickým milníkem díky své vizuální podobě, filozofické hloubce a na svou dobu převratným speciálním efektům.
Natáčení probíhalo na vrcholu vesmírného závodu mezi USA a SSSR, což ovlivnilo jeho vyznění a samozřejmě podpořilo jeho popularitu. Film představil vizi budoucnosti, která fascinuje diváky dodnes - a dodnes vzbuzuje relevantní otázky, například v souvislosti s umělou inteligencí.
Film 2001: Vesmírná odysea začíná scénou v prehistorickém období a poté se posunuje do budoucnosti, ve které už lidstvo objevuje vesmír. Ústředním motivem je tajemný černý monolit, který ovlivňuje myšlení - od prapředků člověka, kteří pod jeho vlivem začnou používat primitivní nástroje, až po finále, kde přijde do střetu s odvážnými astronauty.
Fantastický hudební doprovod
Neméně ikonická je konfrontace posádky kosmické lodi Discovery One s umělou inteligencí HAL 9000, která se proti posádce vzbouří. Film je známý svou minimalistickou dialogovou strukturou a použitím klasické hudby, jako je „Takov pravil Zarathustra“ od Richarda Strausse nebo valčík Johanna Strausse „Na krásném modrém Dunaji“. Neobvyklé hudební volby vytvořily zcela nezapomenutelnou atmosféru.
Kulturní dopad filmu byl obrovský. Inspiroval generace filmařů, ale i vědců – vizuální styl filmu ovlivnil další díla, jako např. Star Wars, zatímco technologické vize inspirovaly vývoj tabletů či hlasových asistentů, které připomínají HALa. Film získal Oscara za nejlepší vizuální efekty, které Kubrick vytvořil bez počítačové animace, pomocí modelů a praktických a optických triků. Filmoví znalci se dodnes dohadují, proč vlastně Kubrick zničil většinu rekvizit, včetně modelu lodi Discovery. Oficiálně to bylo proto, aby nemohly být znovu použity.
Nesnadné začátky pomohly na svět legendě
Vznik filmu nebyl jednoduchý a přímočarý. Kubrick a Clarke pracovali na scénáři prakticky současně s Clarkovou novelou, přičemž se inspirovali jeho povídkou „The Sentinel“. Natáčení trvalo přes dva roky a rozpočet dosáhl 12 milionů dolarů, což byla na tehdejší dobu enormní částka. První verze filmu měla 161 minut, ale po premiéře Kubrick zkrátil stopáž o 19 minut kvůli smíšeným reakcím diváků. Přes počáteční kritiku se ale film 2001: Vesmírná odysea stal nezpochybnitelným kultovním dílem, které dodnes láká fanoušky na speciální projekce a nemůže chybět v žádné videotéce znalce science-fiction.
Kromě otázek kolem lidské existence a vesmírného osudu klade i zásadní otázky týkající se lidmi vytvořené umělé inteligence, které v dnešní době začínají být čím dál aktuálnější. A tak jeho odkaz zůstává živý i po 57 letech.