Umělecké dílo, které je vstupem k dalšímu umění
.webp?ts=)
Už je to 36 let od chvíle, kdy se nádvoří (a také podzemí) historického pařížského paláce Louvre výrazně změnilo. 29. března 1989 byla totiž otevřena skleněná pyramida, jejímž autorem je čínsko-americký architekt I. M. Pei a která dodnes budí vášnivé debaty.
Pyramida vznikla jako součást ambiciózního projektu „Grand Louvre“, jehož cílem bylo modernizovat a rozšířit prostory slavného muzea. Iniciátorem byl tehdejší francouzský prezident François Mitterrand, který si přál, aby Louvre zvládl narůstající počet návštěvníků a zároveň získal nový, svěží impuls. I. M. Pei, jehož jméno dnes zná každý milovník architektury a již tehdy byl uznávaným autorem, přišel s nápadem umístit do Napoleonova dvora skleněnou pyramidu, která by sloužila jako hlavní vstup a propojila podzemní prostory s historickými budovami.
Návrh však od počátku čelil kritice. Mnozí ho považovali za příliš modernistický a neuctivý vůči klasickému rázu Louvre. Pei si vyslechl řeči o „skleněném monstru“ a obviněním, že pyramida naruší genius loci místa. Přesto se prosadil a čas ukázal, že měl pravdu. Dnes je pyramida neodmyslitelnou součástí Paříže a ročně přivítá miliony turistů.
Architektonický skvost i terč konspirátorů
21 metrů vysoká stavba je tvořena 673 skleněnými panely a její konstrukce je mistrovským spojením elegance a technické preciznosti. Zajímavostí je, že Pei se inspiroval nejen geometrickou dokonalostí pyramid, ale i jejich symbolikou – propojením minulosti a budoucnosti. Pyramida není jen vstupem, ale i zdrojem světla pro podzemní lobby, což z ní činí funkční i estetický prvek.
Další pikantní detail? Kolem pyramidy kolují konspirační teorie – například ta, že počet skleněných tabulí odkazuje na „ďábelské znamení“ - kdosi se totiž dopočítal 666 kusů. Pei to však samozřejmě vždy popíral a dodával, že kosočtvercových skleněných tabulí je 603 a trojúhelníkových dalších 70, takže počty nesedí. O další konspirace se ale postaral spisovatel Dan Brown, který pyramidu zahrnul do svého bestselleru Šifra mistra Leonarda a nepravdivý mýtus o 666 tabulkách v ní zopakoval.
Dnes, v roce 2025, skleněná pyramida zůstává důkazem, že odvaha v umění a architektuře se vyplácí. Je nejen vstupní branou k Mona Lise či Venuši Milétské, ale i připomínkou, že i kontroverzní nápady mohou časem získat srdce milionů lidí.