Ztělesnění elegance padesátých let
.webp?ts=)
Narodila se 4. 5. 1929 v Belgii jako Audrey Kathleen Ruston a její tatínek, přestože měl britsko-německé kořeny, se narodil v Úžicích u Mělníka. Její matka byla zase holandská šlechtična. My všichni jí ale známe pod jménem, které její otec ke svému příjmení připojil: Audrey Hepburn.
Protože byla ze šlechtické rodiny, dostalo se jí kvalitního vzdělání v Holandsku, Belgii i Británii. Druhá světová válka pro ní byla jako pro dítě traumatizující událostí, ale po vítězství spojenců se mohla opět začít věnovat studiu umění, konkrétně baletu. Nejdříve v Amsterdamu, poté v Londýně. V roce 1948 si zahrála svou první filmovou roli - letušku v cestopisně-jazykovém filmu Holandština v sedmi lekcích. Následovalo několik dalších menších rolí, taneční angažmá v londýnských revue.
Průlom přišel v roce 1953, kdy byla obsazena do role princezny Anny v romantické komedii Prázdniny v Římě. Její mladistvá krása, schopnost zahrát trochu naivní a po svobodě toužící šelchtičnu a bezesporu i chemie s Gregory Peckem, hrajícím amerického novináře, se zasloužily o obří úspěch filmu. Audrey Hepburn dostala za roli Oscara a rázem se ocitla mezi nejzářivějšími hollywoodskými hvězdami.
V dalších letech následovaly role, ve kterých mohla dobře zužitkovat svou křehkost a zároveň inteligenci a břitkost. Ať už si vzpomenete na Snídani u Tiffanyho, nebo třeba My Fair Lady, všechno jsou to legendární klasiky. Audrey Hepburn se stala také módní ikonou, oblékal jí například Hubert de Givenchy. Nejen díky svým rolím se stala ztělesněním elegance.
Od osmdesátých let se z herecké kariéry přeorientovala na kariéru humanitární. Byla velvyslankyní UNICEF, cestovala do Etiopie, Somálska a dalších zemí a upozorňovala na dětskou chudobu a hlad. V prosinci 1992 získala americkou Prezidentskou medaili svobody. O měsíc později bohužel zemřela ve věku 63 let na rakovinu slepého střeva. Její odkaz však zůstává naživu, ať jde o charitativní akce pořádané na její památku, nebo o úchvatné slavné filmy.