MENU

Sladká radost z Velkých Losin

Zlaté české ručičky
Sladká radost z Velkých Losin
Zdroj fotografie: Jana Kašparová

Ve Velkých Losinách vznikají pralinky, které si získaly srdce milovníků čokolády z celé republiky. Je za nimi Jana Kašparová, která si splnila dětský sen a dnes stojí v čele čokoládové manufaktury s nezaměnitelnou atmosférou.

„Už ve dvanácti letech jsem říkala, že si jednou otevřu vlastní cukrárnu. Všichni se mi smáli, ale nakonec jsem se vyučila cukrářkou, udělala si potravinářskou průmyslovku a postupně si otevřela malou provozovnu. Dnes máme o něco větší.“, říká Jana. 

Její čokoládové království se nachází přímo ve Velkých Losinách, kde se vyrábí ručně dělané pralinky, tabulkové i lámané čokolády. Ačkoliv by se zdálo, že s čokoládou se člověk snadno přesytí, u Jany to neplatí. „Ochutnávat musím pořád, hlavně když vznikají nové druhy, “ směje se.

Tradiční chutě s vůní lesa

Jana dává přednost klasickým kombinacím, které nikdy nezklamou. „Mám ráda tradiční chutě, které by nikdy neměly přestat lidem chutnat, “ vysvětluje. „Používáme český lesní med, domácí povidla, pistácie, mandle nebo nugát. A třeba taková pravá švestková povidla v čokoládě – to je překvapení, které lidé opravdu milují.“

Čokoláda, dorty i vánoční vůně

Manufaktura dnes funguje ve třech výrobních směrech. „Máme čokoládovou část, kde děláme pralinky a tabulkovou čokoládu, pak cukrářskou, kde pečeme dorty a zákusky na zakázku. A třetí je pekařská část – děláme vánočky, koláčky a další klasické pečivo, “ popisuje Jana.

Produkty se nedovážejí nikam daleko – zákazníci si pro ně musí přijet osobně. „Chceme, aby lidé jezdili za námi. Aby si kromě čokolády užili i atmosféru naší vesničky, “ dodává.

Čokoláda v pohybu

Ve Velkých Losinách se pravidelně koná festival Čokoláda Velké Losiny – Čokoláda v pohybu. „Je to hlavně pro rodiny s dětmi, “ říká Kašparová. „Nejde jen o ochutnávání, ale i o to, aby se lidé hýbali a užili si společný den.“

Kde najít sladké pokušení

Pralinky z Velkých Losin najdete na tomto webu.

*

Příště to ve Zlatých českých ručičkách může být i o vás  nebo o někom, koho do pořadu doporučíte. Napište Petrovi na sliva@radioblanik.cz nebo stačí vyplnit tento jednoduchý formulář

*

Všechny díly oblíbeného pořadu Zlaté české ručičky najdete tady.

 
Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Ona se smála
MANDRAGE
Ona se smála - MANDRAGE
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.