Jak pečovat o zamiokulkas, aby se mu dařilo?
Dobré rady do zahrady
Krásný dobrý den, dnes budu odpovídat na dotaz posluchačky Petry. Týká se pokojové rostliny zamiokulkasu. Petru trápí, že jí rostlina odchází, a ptá se, v čem dělá chybu. Možná máte tuto pokojovku doma také. Pěstování zamiokulkasu je snadné, protože příliš péče nepotřebuje. Je to ideální pokojovka do obývacího pokoje, na chodbu, ale klidně i do kanceláře. Zásadní je správné umístění, zálivka a hnojení, které byste měli rostlině dopřát i teď v prosinci.
Důležité je správné umístění. Polostín způsobuje vytahování a tenčení výhonů, zatímco přímé sluneční paprsky spálí listy, které postupně usychají. Proto zamiokulkas umístěte naproti oknu, kde bude mít rozptýlené světlo. Určitě ho nedávejte ke zdi vedle okna ani ho nestíněte větší rostlinou. Klidně ho postavte i do obývacího pokoje na komodu naproti oknu.
Protože zamiokulkas patří mezi sukulentní rostliny, příliš vody nepotřebuje. Zalévejte ho s ohledem na teplotu v místnosti. Obecně mu vyhovuje mírně vlhký substrát, mezi jednotlivými zálivkami je však vhodné nechat horní vrstvu substrátu mírně proschnout. Například na chodbě, kde je kolem 21 °C, mu postačí zálivka jednou týdně.
Pozor! Je důležité mít v květináči drenážní vrstvu, která zajistí odtok přebytečné vody. Od října do konce listopadu zálivku omezte – stačí ji aplikovat jednou za deset dní. V prosinci pak opět zalévejte jednou týdně, protože právě v tomto období zamiokulkasu začnou rašit nové výhony.
Teď v zimě je vhodná doba dopřát zamiokulkasu živiny, abyste se vyhnuli žloutnutí a úhynu nových výhonů. Od jara do podzimu zamiokulkas hnojte hnojivem na pokojové rostliny. Koupit můžete i hnojivo speciálně určené pro zamiokulkas, které obsahuje více dusíku a méně draslíku a fosforu – to podporuje zdravé kořeny.
V prosinci zamiokulkas opět přihnojte. Použít můžete i domácí suroviny, které podpoří jeho růst. Velmi oblíbené je hnojivo z bobkových listů – stačí připravit silný odvar a nalít ho k rostlině. Skvěle poslouží také hnojivo z banánových slupek – stačí smíchat jednu lžíci nasušených a rozemletých slupek s půl litrem vody, tekutinu nechat odstát a aplikovat k rostlině.
Ať se vaší pokojovce daří!