Delfíni
Přestože nejoblíbenějšími domácími mazlíčky jsou pes a kočka, mezi nejchytřejší zvířata planety se na první místo řadí delfín. Někteří biologové dokonce tvrdí, že jsou stejně inteligentní jako lidé.
Existují případy, kdy delfín zachránil topícího se člověka. Zjistilo se, že delfíni mezi sebou komunikují různými pískoty, jako by měl každý svůj vlastní „název“, a mají i vlastní jazyk.
Šimpanzi, naši nejbližší příbuzní, mají také lidské chování. Spolupracují při lovu, udržují přátelské vztahy a jsou schopní používat a vytvářet primitivní nástroje. Mimochodem, v některých úkolech zkoumajících paměť překonali i člověka.
Na třetím místě se pak nacházejí vrány, které jsou často označovány jako „ptačí inženýři“. Využívají například auta k tomu, aby rozlouskly ořechy – jednoduše je položí na silnici. Pamatují si, které housenky jim chutnají, a při migraci se vyhýbají místům, kde bylo dříve několik členů jejich hejna zabito.
Skvělou paměť mají i veverky a papoušci, a ani sloní paměť není mýtus. Sloni dokážou i po letech najít správnou cestu a rychle se učí. Jsou velmi společenští, umí spolupracovat a truchlit. Když přijdou o člena stáda, projevují smutek. Orangutani se učí metodou pokus-omyl; používají listy jako toaletní papír, velké listy jako deštník a často se objímají.
A nakonec se podívejme na prasata. Biologové říkají, že prase může být nejlepším přítelem člověka, protože rozumí emocím a dokáže se naučit různé povely. Selata navíc v některých schopnostech předčí i děti – už ve 6 týdnech umí rozpoznat svůj odraz v zrcadle, což dětem trvá i několik měsíců.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK