Den, kdy se v Praze poprvé objevili dopravní strážníci
Začátkem 20. století, kdy Praha už pomalu začala přerůstat ve velkoměsto, lidé začali jezdit více autem, a právě řidiči si zkrátka jezdili, jak sami uznali za vhodné. Prostě a jednoduše vládlo právo silnějšího, a tak rvačky mezi třeba kočími byly naprosto běžné.
Ale lidé bili i ty chudáky strážníky. Tuto novinku totiž řada lidí nesla s nelibostí, a tak si to vyřizovali stručně ručně. Ne nadarmo se tak rolí mužů zákona ujímali jen ti nejzdatnější, kteří se nebáli tak nelehkého úkolu, jako je vychovávání řidičů.
Ale vraťme se zpátky. 2.9. roku 1919 se takový muž s černou helmou a obuškem objevil poprvé, a to na Václavském náměstí. Tato novinka samozřejmě přilákala davy, poněvadž dělal nezvyklá gesta, že jo.
Ale i když měl na prsou stříbrný štítek "Dopravní stráž", autorita, jak jsme si před chvilkou řekli, nebyla. Takové dohledy se začaly rozšiřovat a dokonce se zavedl i cyklistický oddíl, aby toho stíhali ještě víc.
Možná si říkáte, že se to s nástupem semaforů, které přišly o pětadvacet let později, změnilo, ale i ty museli ze začátku řídit právě tito pánové. Dnes už je vidíme velmi zřídka. Nejsem si upřímně úplně jistá, jestli bych podle nich dokázala jet. Naštěstí semafor pochopí i blbec. Tedy většinou.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK