Evoluční dar, který nám dnes komplikuje život
.webp?ts=)
Ráno zaspíte, rychle děti do školy, pak vy do práce, na nákup... Pravdou je, že stres se stal každodenní součástí našich životů, ať chceme nebo ne. A pak máte strašnou potřebu něco jíst. A čím více je v tom čokolády, tím lépe – pro někoho příznak, pro jiného ideálních deset minut. Nebo spíš tři.
Stres je vlastně takový záchranný systém lidského těla. Je to evoluční vynález, který měl zajišťovat bezpečí, ale vzhledem k tomu, jak se změnil náš životní styl, proměnil se v pravý opak.
Jakmile se ocitnete v nějakém nebezpečí, tělo produkuje adrenalin, tlak stoupá a vypínají se všechny funkce, které by ubíraly energii, jako třeba imunitní systém, trávení nebo vnímání bolesti. Třeba pro takového pravěkého člověka to mělo smysl v tom, že kdyby něco neklaplo, stihl by před nebezpečím alespoň utéct.
Pro něj možná občasná situace, problém ale nastane, když to trvá dlouho. Jaký dopad může mít dlouhodobý stres? Asi většina tuší. Nic příjemného to zřejmě nebude. Otázka ale je, jak se toho zbavit.
Kromě nějaké té fyzické aktivity, čtení knih, spánku, klidu a míru vám odborník jistě doporučí být s rodinou a přáteli. Už jsem jim to oznámila a měli radost.
Víte, ale co je nejdůležitější? Hlavně se z toho nezbláznit. No a co pomáhá proti stresu? Vína tolik, kolik snesu.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK