Morseovka
Jasně, abecedu známe všichni, ale celou morseovku už jen tak někdo ne – možná z dob dětských táborů, kde bývala součástí šifer a kódů. Přitom dříve, po celá desetiletí, pomáhal systém teček a čárek k rychlé a snadné komunikaci.
Samuel Morse byl nejen malíř a sochař, ale také vymyslel telegrafický kód, kterému se začalo říkat morseova abeceda. Dnes už se moc nevyužívá, snad jen při určitých vojenských účelech. Používají ji ale skauti nebo amatérští radiotelegrafisté. To je takový koníček, kdy radioamatéři poslouchají, co se kde šustne, a zapisují si odposlouchaná spojení mezi stanicemi.
Způsobů, jak předávat zprávu morseovkou, je několik: třeba zvukově, světelně nebo pomocí telegrafu. První takové spojení proběhlo už před 177 lety. A nejznámější signál SOS, neboli „… – – – …“, použil třeba i potápějící se Titanic.
Takový nouzový signál se oficiálně používal až do roku 1999. Pokud by se ale stalo, že byste skončili na pustém ostrově, určitě by ho všichni pochopili i dnes – pokud byste tedy měli po ruce baterku nebo třeba pořádný klakson.
Jo, a když ještě existovaly tlačítkové telefony, zkoušelo se morseovku využít i při psaní zpráv. Pokud ji totiž člověk dobře ovládá, může být rychlejší než klasické psaní na klávesnici. U dnešních dotykových telefonů už se ale naštěstí nevyužívá.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK