Vánoční tekuté dobroty
Někdo si Vánoce nedovede představit bez pohádek, někdo bez cukroví a někdo zase bez vaječňáku. Za tento nápoj vděčíme Britům a jeho historie nás zavede až do středověku, kdy se připravoval z piva nebo vína, smetany, cukru, vajec a chleba na zahuštění.
Například angličtí mniši ho připravovali z vajec a fíků a ve 13. století ho pili ideálně ještě za tepla. Dopřát si ho ale mohla jenom šlechta, stejně jako cukroví nebo sladkosti, protože suroviny jako skořice nebo muškátový květ byly tehdy velmi drahé. Postupem času se však vaječný likér rozšířil po celém světě.
Ani svařené víno rozhodně nepatří mezi moderní recepty. Tento nápoj připravovali již ve starověkém Římě. Recept na svařák se nachází v jedné z nejstarších kuchařek z roku 1390. V dřívějších dobách se takto upravovalo nekvalitní víno, aby se chránilo před zkysnutím.
Dnes se svařák řadí mezi symboly Vánoc. Francouzi do něj například vůbec nedávají skořici, zatímco v Americe zase až moc. Někdo ho ochucuje meduňkou, citronovou kůrou nebo pepřem, jiný ho zase vylepší kapkou medoviny či meruňkovice. Každá domácnost má zkrátka svou vlastní recepturu.
A nakonec se podíváme na punč. Název pochází z indického slova pánč, což znamená "pět", protože se punč připravoval z pěti přísad: alkoholu, cukru, citronu, vody a čaje. Do Anglie se dostal někdy před rokem 1632, kdy o něm byly první zmínky. Hlavní přísadou byla tehdy brandy nebo whisky. Tak na zdraví!
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK