MENU

Dálnice v mílích, jogurt v gramech

Zajímavosti
Dálnice v mílích, jogurt v gramech
Zdroj fotografie: GettyImagesSignature/Canva

V roce 1965 se Spojené království oficiálně vydalo na cestu metrikace – přechodu na metrický systém měření. Od té doby uplynulo už šedesát let. Přestože ve většině vládních dokumentů, ve vědě i průmyslu najdete kilogramy, litry a metry, v každodenním životě Britů si staré dobré míle, pinty nebo palce pořád drží své místo.

O metrickém systému se v Británii mluvilo už v 19. století. V roce 1861 se do debaty zapojili i vědci světového formátu – třeba James Clerk Maxwell nebo Lord Kelvin. Ti tehdy navrhovali jednotný a koherentní systém měr, který by později inspiroval dnešní metrický systém.

Metrické jednotky sice byly v roce 1897 povoleny pro obchodní účely, ale až o skoro 70 let později začala vláda aktivně podporovat jejich používání. A dodnes je ve Spojeném království spousta věcí prostě trochu jinak. 

Když v Británii jedete po dálnici, počítejte s tím, že všechny vzdálenosti uvidíte v mílích a rychlostní limity v mílích za hodinu. Tahle tradice je zakotvena i v zákonech a její změna by byla nejen technicky náročná (představte si všechny ty značky!), ale i kulturně. Většina lidí je na míle zvyklá – a nemají potřebu to měnit.

Další ikonickou oblastí, kde se imperiální jednotky drží zuby nehty, je pití. Pivo a cider se v hospodách čepují po pintách (568 ml), a mléko ve vratných lahvích je stále dostupné v pintových objemech. Britové si na to zvykli a dokonce to mají rádi – pivo zní prostě lépe, když se čepuje „a pint, please“.

V maloobchodech je povinnost uvádět jednotky v metrickém systému. Kilogramy, litry, centimetry. Ale imperiální jednotky jsou pořád povoleny jako doplněk. Takže u masa nebo zeleniny uvidíte klidně i libry, zvlášť v tradičních řeznictvích. 

Co na to lidé? Britská veřejnost je v tomhle rozdělená. Mladší generace už většinou vyrůstala s metrickým systémem a nemá s ním problém. Ale ti starší pořád preferují libry, galony nebo palce. V roce 2023 proběhla vládní konzultace a výsledek byl jasný: většina lidí si přeje zachovat současný stav. Tedy metrický systém jako hlavní, ale s možností doplnit tradiční jednotky.

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Tady jsme doma
ČECHOMOR
Tady jsme doma - ČECHOMOR
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Take Me Home Country Road
OLIVIA NEWTON-JOHN
Take Me Home Country Road - OLIVIA NEWTON-JOHN
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.