Jak skončili slavní Brouci
Zajímavosti
.webp?ts=)
Začátek konce. Před 55 lety se konala tisková konference k novému albu „McCartney“, na které Paul McCartney prohlásil, že již dále nespolupracuje s dalšími členy slavných The Beatles. Formální právní ukončení činnosti skuopiny se táhlo ještě přes čtyři roky, ale 10, duben je obecně považován za den, kdy se rozpadli Beatles.
Jedna z nejvlivnějších hudebních formací v historii fungovala ve složení Lennon, McCartney, Harrison a Starr pouhých osm let, ale za tu dobu dokázala zcela změnit popkulturu. Rozpad ale nebyl velkým překvapením, byl vyvrcholením napětí, které se v kapele hromadilo několik let.
The Beatles, založení v roce 1960 v Liverpoolu, se během necelé dekády stali globálním fenoménem. S alby jako „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ (1967) nebo „Abbey Road“ (1969) posunuli hranice hudební tvorby a inspirovali miliony fanoušků. Za jejich úspěchem stála chemie mezi Johnem Lennonem, Paulem McCartneym, Georgem Harrisonem a Ringem Starrem, zároveň ale postupem času rostly kreativní a osobní neshody. První trhliny se objevily po smrti geniálního manažera Briana Epsteina v roce 1967, kdy skupina ztratila klíčovou organizační oporu. Napětí eskalovalo během nahrávání „White Album“ (1968), kdy Ringo Starr na čas kapelu opustil, a pokračovalo při práci na albu „Let It Be“ (1969), kde se projevily zásadní rozdíly v uměleckých vizích jednotlivých členů.
Klíčovým faktorem rozpadu byly spory o nového manažera. Po Epsteinově smrti chtěl McCartney angažovat Lee Eastmana (otce své manželky Lindy), zatímco Lennon, Harrison a Starr prosazovali Allena Kleina. K tomu se přidaly osobní záležitosti – Lennonův vztah s umělkyní Yoko Ono a jeho odklon od skupiny, Harrisonova frustrace z omezeného prostoru pro své skladby a McCartneyho rostoucí ambice sólové kariéry. Lennon už v září 1969 soukromě oznámil odchod, ale veřejně to nebylo potvrzeno, aby nebylo ohroženo vydání alba „Let It Be“. Během jeho natáčení krátce opustil kapelu Harrison, ale na naléhání ostatních členů se vrátil album dokončit. K poslednímu veřejnému společnému vystoupení došlo v lednu 1969 na střeše domu nahrávací společností Apple Records v Londýně.
McCartneyho prohlášení bylo definitivním potvrzením toho, co už všichni tak nějak tušili. Fanoušci byli zdrceni, ale rozpad The Beatles otevřel cestu sólovým projektům. Lennon vydal „Imagine“ (1971), McCartney založil Wings, Harrison natočil „All Things Must Pass“ (1970) a Starr také pokračoval v hudbě. Ačkoliv se The Beatles nikdy oficiálně znovu nesešli, jejich hudební odkaz žije dál – od remasterovaných alb až po filmy jako úchvatný dokument „Get Back“ (2021) právě z natáčení „Let It Be“ a posledního veřejného vystoupení. Rozpad v roce 1970 ukončil obrovskou a nezapomenutelnou kapitolu moderní hudební historie, nicméně vliv The Beatles na hudbu a kulturu zůstane nepřekonatelný.