Od zlatokopů po přehlídková mola
.webp?ts=)
Samira nám dnes představila ikonické tredy sedmdesátek. Ale je jeden kousek oblečení, který si zaslouží vlastní článek. A je to něco, co má i dnes ve skříni téměř každý. Univerzální, odolné, snadno kombinovatelné a vždycky stylové. Džíny. Ale jak se vlastně stalo, že kalhoty původně navržené pro dělníky dobyly celý svět?
Od zlatokopeckých táborů po haute couture
Příběh džín začíná v polovině 19. století, kdy se do Ameriky hrnuly tisíce lidí s vidinou rychlého zbohatnutí při zlaté horečce. Jenže těžká práce si žádala pořádné oblečení – kalhoty, které by vydržely dřinu v dolech a na stavbách. A právě tady přichází na scénu Levi Strauss, německý imigrant, který začal vyrábět pevné pracovní kalhoty z hrubé látky zvané denim.
Co na nich bylo tak výjmečné? Kovové nýty! Strauss si společně s krejčím Jacobem Davisem nechal v roce 1873 patentovat způsob zesílení kapes a švů kovovými nýty, a tím vznikly první oficiální džíny.
Symbol rebelie, mládí a svobody
Ještě v první polovině 20. století byly džíny spíš oděvem dělníků, farmářů a kovbojů. Všechno se ale změnilo v 50. letech, kdy je začaly nosit filmové hvězdy jako Marlon Brando a James Dean. Najednou se z pracovního oblečení stal symbol rebelie – džíny nosili mladí lidé, kteří se chtěli odlišit od generace svých rodičů.
V 70. letech je přivlastnila hippie generace a později i punková subkultura. A dnes? Džíny jsou naprosto univerzálním kusem oblečení – ať už nosíte elegantní slimky, pohodlné boyfriendy nebo trendy zvonáče, vždycky budou v módě.
Džíny, které přežijí všechno
Džíny mají výhodu, kterou žádný jiný kus oblečení nemá – vypadají dobře, i když jsou roztrhané, vyšisované nebo seprané. Právě díky tomu nikdy nevyjdou z módy. Navíc jsou většinou tak odolné, že s vámi vydrží roky. Není divu, že se staly součástí šatníku lidí po celém světě – od Hollywoodu po české vesnice.