Hořčice s duší: Alena Partyková z Morkůvek okouzlila chutí bez konzervantů a chemie!
Nedokážete si některá jídla představit bez hořčice? V pořádku. Ale není hořčice jako hořčice – ta, kterou vyrábí paní Alena Partyková z Morkůvek, je lahůdka sama o sobě. A právě o její vyhlášené hořčici, oceněné titulem Regionální potravina, si s paní Partykovou povídal Petr Slíva v dnešních Zlatých českých ručičkách.
Jak se paní Alena dostala k výrobě hořčice?
„Já jsem vyučená kuchařka. Vaření mě baví a ráda vymýšlím nové věci. Moc ráda objevuji nové recepty, a proto jsem zkusila vyrobit mimo jiné i hořčici. Chyběla mi totiž nějaká opravdu dobrá hořčice.“
A jak to všechno začalo?
„Jednou jsem svoje hořčice přinesla do Morkůvek na jednu Chilli akci. Tam byla ochutnávka pálivých věcí a chilli papriček. Já jsem tam přinesla ty svoje hořčice. Dala jsem lidem ochutnat a oni si je chtěli kupovat. Právě tohle byl takový impuls dělat hořčice bez konzervantů a bez chemie.“
Kolik druhů už paní Alena vyrábí?
„Vyrábím už 15 druhů. Medová hořčice se stala regionální potravinou Jihomoravského kraje 2023. Hledání té správné chuti trvalo rok a půl. Zapisovala jsem si, kolik čeho jsem kam dala, koukala na internet, četla knihy. Trvalo to dlouho, než jsem našla ten správný balanc.“
„Chtěla jsem vyrábět hořčici středně hrubě mletou. To se mi také podařilo. Základ je takový, že se udělá nálev – voda, ocet, cukr, sůl. Poměr samozřejmě neprozradím. Pak se nadrtí hořčičné semínko a zamíchá se do nálevu. Ta hořčice pak fermentuje přibližně měsíc nebo měsíc a půl. Semínko nabobtná, a během toho podle druhu hořčice přidávám bylinky a koření.“
Pokud si někdo bude chtít koupit vynikající hořčici od paní Aleny, může tak učinit zde.