Mravenčí invaze na zahradě? Včasný zásah a pár triků je spolehlivě udrží na uzdě
.webp?ts=)
Tak už je to tady. Opět se nám na zahradě zabydlují mravenci. Letos mám pocit, že jich je zase o něco víc. Také už jste objevili malá hnízda? Jednejte včas, aby se vám na zahradě neusadili natrvalo a z malého hnízda nevznikla velká kolonie.
Mravenci jsou sice užiteční – likvidují různé škůdce a odstraňují odumřelé živočichy z hmyzí říše – ale dostat je na zahradě pod kontrolu není snadné. Pokud se usídlí pod terasou, chodníkem, ve skalce nebo ve skleníku, je nutné je zlikvidovat.
Jak zasáhnout účinně a bezpečně
Pomoci může prášek proti mravencům, který lze aplikovat buď posypem, například kolem skleníku, nebo ve formě zálivky – podle návodu jej rozpustíte ve vodě a následně jednoduše zalijete místa, kde je výskyt největší. Třeba právě terasu, skalku či trávník. Jedna aplikace však většinou nestačí. Je potřeba ji pravidelně opakovat.
Přírodní zbraně proti mravencům
A jak mravence odpudit přírodní cestou? Mají velmi citlivý čich, a proto jim vadí některé aromatické vůně. Vysaďte na zahradě mátu, majoránku, levanduli, rozmarýn či citronovou trávu – jejich silice mravencům vůbec nevoní. Kromě aromatických rostlin můžete použít i esenciální oleje. Stačí pár kapek smíchat s vodou a směs nastříkat pomocí rozprašovače na mraveniště nebo cestičky, po kterých se pohybují.
Pomohou i suroviny z kuchyně
Kolem záhonů můžete také nasypat usušený kávový lógr, skořici, kypřicí prášek nebo mouku. Tyto suroviny mravence odpuzují nejen vůní, ale i látkami, které obsahují. V neposlední řadě lze využít i kůru z citronu nebo pomeranče – nastrouhejte ji najemno a rozmístěte všude tam, kde si nepřejete, aby se mravenci objevovali.