Kde se vzala cola
Coca-Colu, která je registrovaná v USA už od roku 1944, všichni známe. Sladký nealkoholický nápoj, zamýšlený původně jako léčivo, si rychle získal popularitu doslova po celém světě.
Nápoj poprvé začal nabízet v roce 1886 lékárník John Stith Pemberton a to v americké Atlantě. Původní receptura obsahovala extrakty z listů koky, kokain a alkohol - Pemberton se totiž inspiroval francouzsko-korsickým nápojem Vin Mariani, který kombinoval kokain s vínem. Od roku 1904 byl kokain nahrazen vyšším obsahem kofeinu a z obsahu zmizelo i víno. Od té doby si kolu s vínem musíme míchat sami.
Pod vedením Asa Griggse Candlera na konci 19. století společnost prosperovala a to hlavně díky velmi efektivní reklamě. Prodej se rozšířil po celých Spojených státech a Kanadě. Ikonicky tvarovaný design ale láhev Coly získala až v roce 1915.
Ne vždycky se ale Coca-Cole dařilo. V roce 1985 se například pokusila prorazit na trh s nápojem zvaným "New Coke", který pozměnil recept. Při slepých ochutnávkách se ukázalo, že zákazníci nový nápoj upřednostňují před původní Coca-Colou i před konkurenční Pepsi, což byl perfektní výsledek - jenže marketingové oddělení hrubě podcenilo silné nostalgické spojení zákazníků s původním nápojem. Na trhu tedy zůstala i Coca-Cola Classic, zatímco "New Coke" zmizela z trhu v roce 2002.
V roce 2005 byla uvedena Coca-Cola Zero. Ani ona se nesetkala s pouze kladným přijetím. V některých zemích jí dokonce zakázali kvůli příliš vysokému obsahu umělých sladidel. Receptura Coca-Coly se dál vyvíjí a mírně mění a přesné složení nadále zůstává zahaleno přísným tajemstvím. Firma ale stále využívá extrakt z koky (bez kokainu) a oxid uhličitý pro sycení nápoje.
Dnes už na pultech najdeme Zero, Light, limetkovou, vanilkovou, třešňovou... no prostě skoro jakoukoliv colu, kterou si dokážete představit. I když je možná pravda, že minimálně co do originality příchutí stále vede naše česká Kofola.