Bonus k nedělní návštěvě: Vladimír Kořen
.webp?ts=)
Naší nedělní návštěvou byl tentokrát Vladimír Kořen. Znát ho můžete třeba z pořadu Zázraky přírody. Řeč byla například o tom, jak se seznámil se svojí ženou nebo o tom, kolik má za sebou dopravních nehod. Celý rozhovor si můžete osvěžit zde.
Mimo éter na dotaz jednoho z našich posluchačů prozradil, jestli se dá říct, že zpravodajství v České republice je „pravdivé“ a jak moc mu lze věřit?
„To je těžká otázka. Ale já jsem ve zpravodajství České televize strávil spoustu času, včetně toho, že jsem tam udělal chyby. Kdysi, někdy kolem roku 2005, jsem natočil reportáž o tom, že pod velkými městy se mění pohlaví ryb. Ženy totiž užívají hormonální antikoncepci a čistírny odpadních vod si s tím nedokážou poradit – samci se pak mění na samice. Natočil jsem reportáž o tomto českém výzkumu a stal se z toho „Kořenův sólokapr“. Měl jsem tam respondenta, který řekl, že by to v budoucnu mohlo dopadnout i tak, že když chlap vleze do Vltavy pod Prahou, vyleze bezbolestně přeměněný na ženu – a ještě bude vonět, protože čistírny neumí odstranit ty vonné látky, stejně jako například antidepresiva nebo látky proti bolesti. Dal jsem to do reportáže a myslel jsem si, že dostanu velkou odměnu, protože to byl otvírák hlavních zpráv. Přetiskly to všechny noviny, a když se něco takového stane, obvykle se dostává odměna. Jenže já jsem místo toho dostal vynadáno. Můj šéf, a měl pravdu, mi řekl: „Hele, tenhle synchron do zpravodajství nepatří.“ A já na to: „Vždyť to bavilo! Bylo to zábavné, jasně, byla to nadsázka.“ On mi odpověděl: „Dobře, ale někdo by tomu mohl uvěřit. To člověka prostě ovlivní.“ A já říkám: „No tak, 95 % lidí přece pochopí, že je to nadsázka.“ A on na to: „A těch 5 %? V tu chvíli se na to díval milion lidí. To je desítky tisíc lidí, kteří tomu mohou uvěřit.“ Nakonec jsem uznal, že měl pravdu. A teď k té otázce – dnes máme sociální média, kde nikdo nemá takovou kontrolu a kde neexistuje taková sebekritika. V redakcích, ať už je to Prima, Nova nebo Česká televize, se zprávy posuzují a snaží se ukazovat pravdu. Jenže teď žijeme v době, kdy se nám sociální média změnila na zpravodajství – a my to často přijímáme bez kritického odstupu. To je strašně nebezpečné. Vzniká tak skupina lidí, kteří si třeba myslí, že je Země placatá. A jak říká Maroš: „A u nás už jsou i ve vládě.“