Z černobílého světa do éry pastelových kulis
.webp?ts=)
Víte kdy jsme poprvé viděli barevné vysílání? Bylo to 3. července a to už v roce 1928. Zasloužil se o to vynálezce John Logie Baird, který už tři roky předtím demonstroval první černobílou televizi.
Ve své laboratoři použil mechanické kotouče s barevnými filtry – červeným, zeleným a modrým – a přes ně posílal obraz ve třech vrstvách. Celé to bylo pomalé, rozmazané, ale to podstatné se povedlo. Poprvé v historii viděl člověk pohybující se obraz v barvách.
Bylo to jen pár čar, které se sotva daly nazvat obrazem. Dneska máme televize s rozlišením 4K nebo dokonce 8K, které jedou stovky snímků za sekundu a každý pixel má vlastní barvu. Baird pracoval s točícími se zrcadly, kotouči a filtry. Barvy se tehdy promítaly tři základní – dnes má obrazovka miliony odstínů a ukáže vám plynulé přechody od neonové po pastelovou. V prvním barevném vysílání se objevila osmiletá Noele Gordon, která si střídala barevné kloboučky.
Ačkoliv první barevný pokus proběhl už ve 20. letech, masivní rozšíření přišlo až o čtyři dekády později. V Československu jsme spustili barevné vysílání v roce 1967.
Barevná televize změnila všechno. V 50. a 60. letech ovlivnila styl televizních show, reklamy i interiérový design – všechno muselo být „na kameru hezky barevné“. A všechno to začalo už v roce 1928.