MENU

LEGENDÁRNÍ FOTBALISTA - ANTONÍN PANENKA

Nedělní návštěva
LEGENDÁRNÍ FOTBALISTA - ANTONÍN PANENKA

Rádio Blaník navštívil legendární fotbalista Antonín panenka. S moderátorem Jirkou se bavili také o slavném „vršovickém dloubáku“, kdy ve finále Mistrovství Evropy při penaltovém rozstřelu právě Antonín Panenka takovým způsobem rozhodl o vítězství na šampionátu v roce 1976.

 

Já musím říct, že nevím, proč, z jakýho důvodu. Já jsem prostě požádal trenéry, že budu kopat 5. Je to něco prostě mezi nebem a zemí, že jsem si řekl o to, abych kopal 5 a že všechno vlastně mně hrálo do karet. Všichni proměňovali, až ten poslední německej hráč nedal, takže já jsem tu situaci měl strašně usnadněnou, protože penaltu do tý doby nikdo nekop, nikdo to neznal, nikdo to nevěděl, takže já jsem věděl a byl jsem v takovým krásným rozpoložení, všichni jsme byli. Optimistický, tak jsem věděl, že na 1000%. dám gól.”

 

Antonín Panenka odpověděl taky na otázku, jestli spoluhráči tušili, že bude kopat „Vršovický dloubák“.

 

„Nikdo mě nezrazoval. Naopak mě spíš podpořili. Jedinej kdo byl trošku negativnější byl Ivo Viktor se kterým jsem vlastně bydlel na pokoji. Ten mi říkal, že na Mistrovství Evropy nesmím kopnout penaltu, že je to nehorázná drzost. Jestli prej takhle kopnu, tak mě nepustí na pokoj. Nakonec mě ráno v půl 6 pustil.“

 

Antonín panenka dostal také otázku, jestli si brankáři po EURU 1976, kde použil svůj pověstný „Vršovický dloubák“, nedali na jeho techniku při penaltách už pozor.

 

„Já jsem samozřejmě nebyl hloupý. Pamatuju si, že tenkrát jsem v prvních třech zápasech kopal penaltu normálně. Předpokládal jsem, že to všichni budou tušit.“

 

A kolikrát celkově za svoji kariéru vlastně kopl při penaltě svůj „Vršovický dloubák“ má prý spočítáno naprosto přesně.

 

„Já jsem jich kopl za tu kariéru kolem třiceti. V různých soutěžích, v přátelských utkáních, v Československý lize, v Rakouský lize, v Evropských pohárech, za národní mužstvo, takže to procento úspěšnosti bylo strašně vysoký. Z těch třiceti byla 29 branka.“

 

Antonín v živém vysílání zhodnotil také naše letošní zápasy na EURU. Prý si zápasy moc neužil, spíše je prý protrpěl a „přežil“.

 

„V utkání s Gruzií jsem předpokládal, že by se uplatnil útočník plzně Chorý. Ten je velmi dobrý hlavař. Velmi dobře si dokáže tělem odstavit soupeře. Předpokládal jsem, že budeme diktovat průběh utkání. Bohužel v tom utkání nedostal ani minutu možnost hrát. Myslím si, že by byl velmi platný.“

 

Antonín si také posteskl, že dnešní fotbal už dávno není to, co to bývalo. Pravidla se mění a podle Antonína Panenky rozhodně ne vždy k lepšímu. 

 

 

 

 

Autor článku:
Ivanna Balkovska, redaktorka, zprávařka, redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti, a hlavně užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Slunce dál svítí
BLANÍK25
Slunce dál svítí - BLANÍK25
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Schody z nebe
TEREZA KERNDLOVÁ
Schody z nebe - TEREZA KERNDLOVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Atomic
BLONDIE
Atomic - BLONDIE
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.