Lochnesska
Existuje lochneská příšera, nebo ne? Celé je to jedna velká záhada, a to právě kvůli jednadevadesát let staré fotografii. Jak to vlastně celé vzniklo?
Jednoho listopadového dne šel fotograf svou pravidelnou cestou z kostela a na místě, kde se řeka vlévá do jezera, se najednou cosi objevilo. Samozřejmě na nic nečekal a začal fotit. Použitelný byl ale jen jeden snímek a to ještě mizerný.
Rok nato se to podařilo zachytit znovu a lépe, tentokrát díky britskému lékaři, který šel náhodou kolem. Tím odstartoval obrovský boom, protože fotografie vyšly ve všech novinách a do oblasti se začali sjíždět záhadologové i přírodovědci a nedalo jim to spát. Hladinu jezera sledovali 24 hodin denně, ale nic dalšího neobjevili.
Největší úspěch přišel téměř o třicet let později, kdy v roce 1960 letecký inženýr pořídil nejslavnější video lochnesky. Ani to však odpůrce nepřesvědčilo. Někteří nadšenci legendě věnovali téměř vše, co měli, avšak marně.
V té době se do výzkumu vložili zoologové, kteří možnost existence lochnesky zcela nevyloučili, a tak se výzkum přesunul pod hladinu jezera. V roce 2003 byly použity ty nejmodernější technologie, ale opět bez výsledku.
Všechny dosavadní důkazy vědci nakonec označili za podvrhy, včetně dvou zmíněných fotografií. Na první byl údajně fotografův pes s klackem v tlamě a lékař, který měl fotografii pořídit, nikdy neexistoval – byl to předem naplánovaný podvod, který vymyslel jistý sochař. Ten se k tomu přiznal až těsně před svou smrtí. Na známé fotografii tedy není lochneska, ale malá socha.
Přesto touha spatřit toto bájné zvíře každoročně láká nadšence ze všech koutů světa do Skotska. Dodnes se do této oblasti sjíždí až milion lidí ročně, kteří doufají, že zahlédnou lochneskou příšeru.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK