Z Moravy na světové operní scény
.webp?ts=)
V malém městě v srdci Moravy se v roce 1854 narodil muž, který naprosto proměnil svět vážné hudby. Leoš Janáček uměl zachytit obyčejné lidské promluvy a převést je do hudby tak silné, že se zapsala do světových operních scén i playlistů dnešních filmových režisérů.
Vystudoval hudbu v Praze, Lipsku a Vídni, dirigoval a učil. Ale opravdový průlom přišel až s operou Jenůfa, kterou v roce 1904 uvedli v Brně. Tím se Janáček dostal do širšího povědomí – nejen v Česku, ale i v Evropě. Fascinovaly ho melodie každodenní řeči a z těch pak tvořil témata svých skladeb. Spojil folklórní melodiku s moderním hudebním jazykem, přidal dramatičnost a vyšla z toho hudba, která zní syrově, živě, opravdově.
Leoš Janáček je nejčastěji uváděný český operní skladatel vůbec. Jeho díla se hrají v Praze, Londýně, New Yorku, Tokiu… Zkrátka všude. Janáčkova hudba se dostala i do filmu. Slyšet jí můžete třeba ve filmu Nesnesitelná lehkost bytí.
Po vzniku Československa začal působit jako profesor na brněnské pobočce mistrovské školy Pražské konzervatoře. V roce 1919 se pak stal zakladatelem brněnské konzervatoře.
Leoš Janáček zemřel ve věku 74 let dne 12. srpna 1928 v ostravské nemocnici na následky zápalu plic, který si přivodil během pobytu v Hukvaldech. Nachladil se tam při bouřce, když společně s ostatními hledal ztraceného syna své blízké přítelkyně.