Od Kalašnikova po vánoční stromek
.webp?ts=)
Každý stát má svoji vlajku – je to jeden z hlavních symbolů a také poznávací znak. Některé jsou netradiční, mají atypický tvar, nebo se za nimi skrývá nějaký příběh. Třeba americká vlajka – tu navrhl sedmnáctiletý student v rámci školního projektu, a přestože dostal za svůj návrh známku B-, což je téměř trojka, nakonec se stala oficiální vlajkou USA.
Nejstarší vlajku má Dánsko – používají ji už od roku 1219. Svoji vlajku má dokonce i planeta Mars.
Co se týče barev, i tady najdeme zajímavosti. Například vlajka Libye byla za vlády Kaddáfího čistě zelená, a to po dobu 34 let. Podobně na tom byla i Francie, která od roku 1815 měla vlajku nejprve čistě bílou a po určitou dobu i čistě rudou.
Drtivá většina států má vlajku obdélníkového tvaru, ale to neplatí pro Vatikán a Švýcarsko – jejich vlajky mají tvar čtverce. Zcela výjimečný tvar má vlajka Nepálu, která připomíná půlku vánočního stromečku.
Svým vzhledem se nijak nevymyká například filipínská vlajka, ovšem podle rozmístění pruhů se dá poznat, zda je v zemi mír, nebo válka.
A teď se podíváme do Lichtenštejnska. Během olympijských her v roce 1936 se zjistilo, že tato země a Haiti mají úplně stejnou vlajku. Lichtenštejnsko si proto do levého horního rohu přidalo korunku.
A na závěr ještě něco k symbolům – i ty dokážou překvapit. Například mozambická vlajka obsahuje vyobrazení samopalu Kalašnikov, který symbolizuje odhodlání lidu bránit svou zemi.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK