Rovnodennost
.webp?ts=)
Už je to po té dlouhé zimě konečně tady. První jarní den a s ním i rovnodennost, a tím pádem se bude prodlužovat den a zkracovat noc – a to až do letního slunovratu. Oslava jarní rovnodennosti patřila dříve k hlavním svátkům. Byly s ní spojené nejrůznější slavnosti a obřady, například vynášení Morany, tedy stařenky zimy.
Vyrobila se figurína, která se pak buď spálila spolu s dalšími nepotřebnými věcmi, nebo se hodila do vody. Lidé se tak symbolicky loučili se zimou. Na to navazovala dnes už téměř zapomenutá tradice, kdy mladé dívky v průvodu zpívaly a tančily. Nesly větvičky kočiček ověšené pentlemi a vracely se do vesnice spolu s jarem.
Dříve nechyběla ani obřadní jarní očista – polévání pramenitou vodou nebo šlehání zelenými proutky. Už v tomto období se také začala vyfukovat vajíčka, která se následně malovala a věšela třeba nad postel, protože lidé věřili v jejich sílu plodnosti.
Pohanské rituály se často odehrávaly na místech, kam lidé chodili, aby se obrátili ke svým bohům. A pokud byste chtěli tip na výlet, mohu prozradit, že mezi taková starodávná místa patřilo například Libušino jezírko v Kouřimi, Kounovské kamenné řady nedaleko Rakovníka, Králův stůl u Uherského Hradiště nebo takzvané Venušiny misky, které se nacházejí v Rychlebských horách.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK