Tři králové
Tři králové pro nás znamenají konec Vánoc – uklízí se stromeček, světýlka i vánoční dekorace. Všechno je prostě pryč a nejoblíbenější část roku tím končí. Nezbývá než se s tím smířit.
Co přesně znamená „K + M + B“ napsané křídou na dveřích? Myslíte, že je to Kašpar, Melichar a Baltazar? Kdepak! Písmeno K zastupuje Krista, M vychází z latiny a znamená obydlí a B, také z latiny, znamená žehnat. „Plusy“ mezi písmeny přitom nejsou opravdové plusy, ale symbolizují svatou Trojici: Otce, Syna a Ducha svatého.
Původně ani nebyli tři – nebo jak se to vezme. V různých výkladech se pokaždé uvádí něco trochu jiného, a to od dvou králů až po dvanáct. A v některých výkladech to nejsou ani králové, ale mudrci. Zmatek. Ať je to tak či onak, přijeli z východu, aby se poklonili malému Ježíškovi a přinesli mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Což je taková vonná mast.
Zatímco u nás se svátek Tří králů nijak zvlášť neslaví, například v Itálii nebo Rusku je to velká sláva a děti dostávají dárky. U nás Tři krále většinou připomínají koledníci. Zatímco dříve se za ně převlékaly chudé děti, které tak měly poslední možnost vykoledovat si zásoby na zimu, dnes se tato tradice pojí spíše se sbírkami pro potřebné. Někde se dodnes konají tříkrálové průvody nebo mše.
Co se týče tradic, dříve se pekl mazanec, do kterého se schovávala mince – kdo ji našel, stal se „králem“ a mohl kropit dům svěcenou vodou. Na Tři krále se také věštila délka života: každý člen rodiny si zapálil svíčku a sledovalo se, komu zhasne nejdřív a kam stoupá dým. Když šel vzhůru, čekalo dotyčného nebe, když dolů, tak peklo.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK