MENU

Den, kdy Beatles nahráli svou poslední společnou píseň

Zajímavosti
Den, kdy Beatles nahráli svou poslední společnou píseň
Zdroj fotografie: Kelly, Pexels/Canva

3. ledna 1970. Datum, které se zapsalo do hudební historie. Právě v ten den Beatles nahráli I Me Mine, skladbu, která je v hudebních dějinách často označována jako poslední společná nahrávka celého kvarteta. Tato krátká skladba, která trvá jen něco přes minutu a půl, zůstala jako jakýsi hudební epilog jedné z nejvlivnějších kapel všech dob.

Autorem I Me Mine je George Harrison. Text i hudba se zabývají tématy ega, sebelásky a sebepoznání. Objevila se až na albu Let It Be, které formálně vyšlo v roce 1969, ale jeho dokončování a vydání probíhalo v době, kdy Beatles už přestávali fungovat jako tým. John Lennon byl mimo Anglii, kapela se už rozcházela v názorech i životních cestách a v květnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil svůj odchod. I Me Mine tak patří k posledním okamžikům, kdy všichni čtyři usedli společně ve studiu a vytvořili něco nového.

O deset let později Harrison svou autobiografii pojmenoval právě podle ní. A i když Beatles jako takoví už dál nepokračovali, I Me Mine zůstává součástí jejich pozoruhodné sbírky hitů a pro mnoho fanoušků představuje symbolické rozloučení. V krátké melodické formě se tu zrcadlí konec jedné éry.

V průběhu 70. let se opakovaně objevovaly dohady o možném znovusjednocení skupiny, které bývalí členové buď popírali, nebo k nim mlčeli. Tyto spekulace definitivně ukončila tragická smrt Johna Lennona, který byl 8. prosince 1980 zastřelen před domem Dakota Building v New Yorku, kde žil s Yoko Ono a jejich synem Seanem.

V roce 1994 předala Yoko Ono Paulu McCartneymu domácí nahrávky Lennonových písní. Zbylí členové Beatles k nim následně dotočili nové nástroje a vznikly skladby Free as a BirdReal Love.

Píseň Now and Then, která byla součástí těchto demonahrávek, tehdy nebylo možné technicky dostatečně vyčistit. Až v roce 2023 umožnily nové technologie oddělit Lennonův zpěv, a tak vznikla skutečně „poslední“ nahrávka Beatles, kombinující jeho vokál z roku 1977, kytaru George Harrisona z roku 1995 a nově nahrané party bicích Ringo Starra a baskytary Paula McCartneyho. Skladba vyšla 2. listopadu 2023.

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Snad vím, co se má
LENKA FILIPOVÁ
Snad vím, co se má - LENKA FILIPOVÁ
Copyright © 2026 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.