Dopis za penny
.webp?ts=)
Jedna známka, jedna penny – a bum! Svět se naučil posílat dopisy tak, jak to děláme dodnes. Psal se rok 1840, když Britové pustili do oběhu první poštovní známku světa. Jmenovala se Penny Black, byla černá jak sobotní kafe a nesla tvář tehdy 15leté královny Viktorie.
Když poštu platil adresát (a málokdo chtěl platit)
Před Penny Black byl svět dopisů dost krkolomný – platil ho ten, kdo si ho převzal, a když neměl na poštovné, prostě si dopis nevzal. Pak přišel Sir Rowland Hill s geniálním nápadem: zavedeme jednotné poštovné a platit bude odesílatel. Vytiskneme známky, nalepíme je na obálku a pošťák ví, že je zaplaceno. Tak vznikla slavná Penny Black – od 6. května 1840 stála odeslání dopisu do 14 gramů kamkoli po Británii pouhou jednu penny. A najednou si psali úplně všichni.
Proč černá? A proč Viktorie?
Královnin portrét byl sázka na jistotu – byla populární, elegantní a reprezentovala stabilitu impéria. A černá barva? Praktická, výrazná, levná. Jenže měla vadu: červené razítko, které mělo známku „znehodnotit“, šlo snadno smýt. Vynalézaví viktoriánci tak známky recyklovali. Britská pošta zareagovala svižně – o rok později přišla Penny Red a razítka přešla na nesmyvatelný černý inkoust.
Penny Black se tiskla ve velkém – vzniklo přes 68 milionů kusů, dodnes jich přežilo kolem 1,5 milionu. Cenná je ale jen výjimečně – třeba ta úplně první, nalepená na dopis z 6. května 1840, která má dnes cenu auta vyšší třídy. Ale jinak? Dnes je Penny Black hlavně ikona.