Kdo byla první žena, která se prošla volným vesmírem?
.webp?ts=)
25. července 1984 se psala historie ve stavu beztíže. Sovětská kosmonautka Světlana Savická se stala první ženou, která vystoupila do volného kosmu, a navždy tak změnila pravidla hry. Její „vesmírná procházka“ trvala necelé čtyři hodiny a ukázala světu, že ženy nepatří jen do kuchyně, ale klidně i do vakua 300 kilometrů nad Zemí.
Byla to doba, kdy se USA a SSSR předháněly, kdo vyletí dřív a kdo dál. Američané plánovali vyslat Kathryn Sullivan na první ženský výstup do vesmíru, ale Sověti je o tři měsíce předběhli.
Aby toho feminismu nebylo málo, Savická během výstupu testovala svařování kovů ve vesmíru. Byla to druhá žena v historii lidstva, která se podívala do vesmíru – hned po Valentině Těreškovové. První žena, která do kosmu letěla dvakrát. Dcera leteckého maršála a mistryně v letecké akrobacii. Do oddílu kosmonautů nastoupila v roce 1980, svůj první let absolvovala v roce 1982. V době výstupu v roce 1984 už byla ostřílená profesionálka.
Její výstup byl samozřejmě politickým gestem – Sověti chtěli znovu „předběhnout“ Ameriku. Ale zároveň to bylo něco víc. Ukázala, že odvaha, preciznost a odhodlání nejsou otázkou pohlaví. Dnes už je normální, že ženy pilotují raketoplány nebo šéfují vesmírným misím. Ale v roce 1984 to byl revoluční moment.