Kniha, která vychovala generace českých hospodyněk
.webp?ts=)
V roce 1826 spatřila světlo světa kniha, která se stala základním kamenem české domácnosti – Domácí kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové. I když se dnes může zdát, že kuchařky jsou součástí každé knihovny, tehdy šlo o revoluční počin.
Magdalena Dobromila Rettigová, žena s pevným charakterem a hlubokým smyslem pro vlastenectví, věnovala svou knihu „dcérám českým a moravským“. Věřila, že právě ženy mají sílu ovlivňovat kulturu a charakter národa prostřednictvím rodinného života. Její kuchařka obsahovala více než 1150 receptů, od polévek až po dezerty, ale zároveň sloužila jako morální kompas a návod k vedení domácnosti.
Rettigová pracovala s tím, co bylo běžně k dispozici – mouka, máslo, zelí, hrách, jablka – a právě tím dala české kuchyni její typický rukopis: sytá, poctivá jídla, která zahřejí nejen tělo, ale i duši. A to nám zůstalo dodnes,
Domácí kuchařka se velmi rychle stala hitem. Vyšla ve více než deseti vydáních už v 19. století a její vliv přetrval po generace. I když dnes se podle originálu vaří jen těžko. Co třeba tento recept? Uhodnete co z něj bude?
Vezmi buď dobré slívové povidla, nebo uvař suché slívy a dobře
je usekej, dej je na rendlíček, k nim kousek nového másla, trochu
drobně rozkrájené citronové kůry, trochu hřebíčku a tlučeného
cukru tolik, aby byly dosti sladké. Mnoho-li se čeho má dáti, nedá se
ustanovit, protože se kuchařka musí řídit dle množství povidel.
Nechají se trochu prohřát, pak vychladnout, načež se jich použije
buď na koláče, koblihy nebo na buchtičky.
Kdo hádal povidla, má pravdu! Když otevřete její kuchařku, čtete příběh o tom, jak vznikala česká domácnost.