O pokusu, který dokázal, že dobré úmyly mohou vydláždit i cestu do pekla
.webp?ts=)
Prohibice. Zákaz výroby, distrubuce a prodeje alkoholických nápojů začal v USA platit v roce 1920 s přijetím 18. dodatku ústavy a Volsteadova zákona. Záměr byl bohulibý - cílem byla morální obroda společnosti. Výsledek byl ale opačný - rozkvět organizovaného zločinu, mafiánské palírny a pašeráci. Za dlouhých 13 let, kdy prohibice platila, se mafiánské rodiny v Americe pořádně napakovaly a nechávaly za sebou řady mrtvol.
Gangy vydělávaly miliony dolarů, stát přicházel o značné daňové příjmy a navíc přišla ekonomická krize. Společnost toho zkrátka měla dost a narůstal tlak na ukončení neúspěšného experimentu. Prezident Franklin D. Roosevelt, který nastoupil do úřadu v březnu 1933, si totiž uvědomoval nutnost změny. Krátce po své inauguraci prosadil novelizaci Volsteadova zákona, známou jako Cullen-Harrisonův zákon, který povolil výrobu a prodej piva a vína s obsahem alkoholu do 3,2 % (později 4 %). Zákon vstoupil v platnost právě 7. dubna 1933 a stal se prvním krokem k úplnému zrušení prohibice.
Reakce veřejnosti byla okamžitá a nadšená. V ulicích amerických měst, jako byl New York či Chicago, vyšli Američané do ulic, aby oslavili návrat legálního piva. Pivovary, tedy alespoň ty, které přežily léta prohibice výrobou nealkoholických nápojů nebo ledu, rychle obnovily produkci. Například Anheuser-Busch poslal do Bílého domu první várku piva na voze taženém koňmi, což bylo symbolické gesto. Oslavy však nebyly jen o pití – pro mnohé Američany to znamenalo především návrat pracovních míst a ekonomickou stabilitu.
Úplný konec prohibice přišel až 5. prosince 1933, kdy byl ratifikován 21. dodatek Ústavy, který 18. dodatek zrušil. Dnešní den však zůstává pamětihodným, protože ukázal, že i hluboce zakořeněné zákony mohou (a měly by) být změněny, pokud selžou v praxi. Prohibice zanechala trvalou stopu v americké kultuře – od rozvoje koktejlové scény, která maskovala chuť nekvalitního alkoholu, až po vznik automobilových závodů NASCAR, jejichž kořeny sahají k pašerákům alkoholu, kteří vylepšovali svá auta, aby unikli policii.