MENU

Odvážný cestovatel, který za Československo projel celý svět

Zajímavosti
Odvážný cestovatel, který za Československo projel celý svět
Zdroj fotografie: Hak Josef/NTM Praha, Originální Zikmundova Tatra 87 v Národním Technickém Muzeu v Praze

Dnes je to 106 let, co se v Plzni narodil Miroslav Zikmund, cestovatel, spisovatel, novinář, fotograf, kameraman a obchodník. Společně s celoživotním přítelem Jiřím Hanzelkou, se kterým se poznali už na počátku studií na vysoké škole, procestoval 112 zemí světa a natočil 4 celovečerní a 147 dokumentárních filmů a napsal 20 knih. 

Zikmunda cestování lákalo už na střední škole – o prázdninách roku 1936 podnikl se svým o rok mladším bratrem Václavem cestu na Podkarpatskou Rus, tehdy ještě v hranicích Československa. Po nástupu na Vysokou školu obchodní v Praze však začala druhá světová válka a němečtí okupanti univerzity zavřeli. Studia tak mohl dokončit až v roce 1946. 

Odvážní mladíci 

Hned rok na to se ale Hanzelka a Zikmund vydali na svou první velkou a slavnou cestu. Podařilo se jim (s trochou klukovské drzosti) získat spolupráci s kopřivnickou automobilkou Tatra, která jim poskytla nádherný a unikátní vůz Tatra 87. Vydali se sami bez doprovodu jako 28letí mladíci do Afriky a Jižní Ameriky, z cesty rozhlasem odvysílali přes 700 reportáží a natočili a nafotili obrovské množství materiálu, který měl ve své době obrovskou dokumentární a dnes i historickou hodnotu. 

Afrika byla tehdy z větší části pod nadvládou koloniálních mocností, ale celkově byl svět bezpečnějším místem. Platilo také daleko méně omezení, dnes už by cestovatelé těžko mohli přespat ve spacích pytlech přímo na vrcholu Cheopsovy pyramidy! O komunistickém puči v roce 1948 se dozvěděli v Belgickém Kongu. Domů se vrátili po dlouhých třech letech. 

Druhá cesta již s doprovodem 

Druhá cesta následovala v letech 1959-1964 a místo aerodynamické limuzíny na ní dostali malé skříňové náklaďáčky Tatra 805. Ty však byly daleko méně spolehlivé. První část cesty je vedla na východ před Turecko, Sýrii, Pákistán, Irák, Indii, Cejlon, Barmu, Kambodžu, Indonesii a Japonsko. Od roku 1963 pak jeli zpátky přes země Sovětského Svazu. Miroslav Zikmund sice později prohlásil, že běžní Rusové jsou zřejmě nejhodnější lidé na světě, ale to tehdejšímu režimu nestačilo. 

Hanzelka a Zikmund byli totiž novináři a své reportáže byli zvyklí dělat objektivně. Navíc, před foťákem a kamerou se skutečnost nedá ukrýt tak dobře – a tak když začaly do Československa chodit reportáže o tom, že na většině území Sovětského Svazu panuje bída a chudoba, jejich reportáže se prostě přestaly vysílat. Navíc je na druhé cestě už doprovázel nucený stranický doprovod. 

Když se pak oba cestovatelé v roce 1968 postavili proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, s jejich cestováním byl konec. Z druhé cesty byly vydány pouze tři cestopisy, další se podařilo zveřejnit až po revoluci v letech 1991 a 2008. Zikmund po revoluci začal znovu cestovat, podnikl cesty do Japonska a Austrálie. Dožil se krásných 102 let a jeho legenda bude žít dál. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Black Velvet
ALANNAH MYLES
Black Velvet - ALANNAH MYLES
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Dnes
TUBLATANKA
Dnes - TUBLATANKA
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Logical Song
SUPERTRAMP
Logical Song - SUPERTRAMP
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.