Ovládání počítače myslí fungovalo už před 20 lety
.webp?ts=)
Dne 30. března 2005 lékaři v USA provedli úžasný vědecký pokus. Implantovali do mozku ochrnutého pacienta malý čip, který mu umožnil ovládat elektronická zařízení jen pomocí myšlenek. Tento objev dal novou naději lidem s poškozením míchy.
Pacientem byl Matthew Nagle, který ochrnul po vážném úrazu. V nemocnici v Massachusetts mu lékaři vložili do mozku zařízení zvané BrainGate. Tento čip dokázal číst signály z jeho mozku a přeměnit je na příkazy pro počítač. Díky tomu mohl Matthew například pohybovat kurzorem na obrazovce, zapnout televizi nebo ovládat umělou ruku.
Tento experiment dokázal, že mozek může stále posílat příkazy i v případě, že mícha už nefunguje. Objev zaujal vědce po celém světě a ukázal, že podobná technologie by mohla pomoci i lidem s nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo ALS.
V té době však měl implantát několik omezení – pacient musel být připojen kabelem a zařízení nevydrželo dlouho. Vědci proto pokračují ve výzkumu, aby vytvořili bezdrátovou a spolehlivější verzi.
Matthew Nagle se stal prvním člověkem, který vyzkoušel tuto technologii, a jeho odvaha pomohla vědcům posunout vývoj dál. Dnes se podobné systémy stále zlepšují a možná se brzy stanou běžnou součástí života lidí s vážným pohybovým omezením.