Premiéra seriálu Dallas změnila dějiny televizní zábavy
.webp?ts=)
Psal se 2. duben 1978, když americká televize CBS odvysílala první epizodu seriálu Dallas. Co začalo jako pětidílná minisérie, se následně proměnilo v neuvěřitelný celosvětový fenomén.
Rodina Ewingových, ropa, intriky, lži, pomsta a samozřejmě – kdo jiný než J. R. Ewing. Charismatický záporák v podání Larryho Hagmana, který se stal symbolem celé éry. Dallas nebyl jen seriál, byl to společenský jev. Lidé o něm mluvili v práci, doma, u večeře i ve škole.
Seriál, který změnil pravidla hry
Dallas přišel v době, kdy byly oblíbené spíš rodinné nebo komediální pořady. Místo laskavého humoru ale nabídl nekompromisní boj o moc, majetek a vliv. Diváci si zamilovali drama, které se odehrávalo za zavřenými dveřmi luxusních vil a ropných vrtů.
Seriál rychle získal obrovskou sledovanost a stal se jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů 80. let. Vysílal se celých 14 let a vzniklo 357 epizod. V roce 1980 sledovalo epizodu „Kdo zastřelil J. R.?“ přes 90 milionů lidí jen v USA. Dodnes jde o jednu z nejsledovanějších televizních událostí všech dob.
Dallas u nás
Do tehdejšího Československa se Dallas dostal až v roce 1992, ale i tak způsobil poprask. V době, kdy se země otevřela světu, ztělesňoval seriál přesně to, co lidé toužili vidět – bohatství, svobodu, americký sen, nablýskané káry, vrtulníky a obří sídla. Postavy jako J. R., Sue Ellen nebo Bobby se rychle staly ikonami i u nás.
Co zůstalo
Dallas ukázal, že seriály mohou být víc než jen kulisa – mohou ovlivňovat kulturu, módní trendy i politické diskuse. A hlavně – že záporák může být tím největším tahákem. Taky vám teď zní v hlavě ta znělka?