Proč jezdíme vpravo
.webp?ts=)
Když dnes sedneme do auta, automaticky vyjíždíme vpravo. Přijde nám to naprosto normální. Ale proč tomu tak je? Proč se v některých zemích (jako třeba ve Velké Británii) jezdí vlevo?
Kdysi dávno… se jezdilo vlevo!
Představte si Evropu před pár stovkami let. Cesty byly úzké a většina lidí jezdila vlevo. Proč? Většina bojovníků byla praváků, takže když se na cestě potkali, mohli si levou rukou držet otěže a pravou se bránit mečem. Logické, no ne? Ve společnosti prostě vždycky převažovali praváci. Meč se nosil u levého boku a chůze nebo jízda na koni na levé straně cesty zaručovala, že nemohlo dojít k náhodnému zkřížení zbraní. Naopak třeba jezdci na koních takto mohli při útoku protijedoucího jezdce snáze zkřížit meče úmyslně.
A pak přišel Napoleon… a všechno změnil!
Zásadní zvrat přišel s Napoleonem Bonapartem. Byl levák, což znamenalo, že mu mnohem víc vyhovovalo jezdit vpravo. A jak to tak bývá – když jste císař, děláte pravidla. Napoleon proto nařídil, že ve Francii a ve všech dobytých zemích se bude jezdit vpravo. A protože ovládl velkou část Evropy, jeho pravidlo se rozšířilo do spousty států – včetně tehdejšího Rakouska-Uherska, kam patřily i české země.
Co na to Britové?
Velká Británie ale Napoleonem dobyta nebyla, takže si svůj levostranný provoz ponechala. A protože byla námořní velmocí, její vliv se rozšířil do kolonií – proto se dodnes vlevo jezdí například v Indii, Austrálii nebo Japonsku.
Jak to bylo v Československu?
U nás se paradoxně až do roku 1939 jezdilo vlevo. Změna přišla až s okupací nacistickým Německem. Hitler prosazoval pravostranný provoz a během pár měsíců bylo hotovo – na českých silnicích už se jezdilo vpravo.
A co dnes?
Dnes se vpravo jezdí ve většině světa – konkrétně v asi 65 % zemí. Levá strana zůstala jen ve Velké Británii, Irsku, Indii, Austrálii, Japonsku a několika dalších státech. Ačkoli se v některých zemích o změně uvažovalo, přechod z jednoho systému na druhý je extrémně složitý (a hlavně drahý).
Takže až příště nasednete do auta, vzpomeňte si, že jedete podle Napoleona. A Britové? Ti si zkrátka jdou pořád svou cestou… a to doslova.