MENU

Prožijte začátek kariéry Boba Dylana

Zajímavosti
Prožijte začátek kariéry Boba Dylana
Zdroj fotografie: Oficiální propagační materiály k filmu

Pokud máte aspoň trochu rádi písničky Boba Dylana, mnohé z nichž v českých verzích nazpívali i nejrůznější čeští interpreti od Petra Kalandry, přes Juditu Čeřovskou, Petra Spáleného, Golden Kids, Waldemara Matušku až třeba po Roberta Křesťana a jeho Druhou trávu, rozhodně byste si neměli nechat ujít film, který právě běží v českých kinech.

V originále se jmenuje A Complete Unknown, u nás ho v programech kin najdete jako Bob Dylan: Úplně neznámý. Není to komplexní životopis, zaměřuje se pouze na několikaleté období úplných začátků Dylanovy kariéry. Scénář totiž vychází z knihy Dylan Goes Electric! kterou v roce 2015 napal Elijah Wald.

Začíná rokem 1961, kdy Dylan přijíždí stopem do New Yorku, aby se setkal se svým hudebnám idolem Woody Guthriem, který umírá na Huntingtonovu chorobu. Přes něj se seznámí s folkovým písničkářem Petem Seegerem, tehdy už slavnou zpěvačkou Joan Baez, producentem Albertem Grossmanem a dalšími důležitými osobami. Šokuje svým básnickým vyjádřením a bezprostřední hrou na kytaru a foukací harmoniku a rychle se stává hvězdou folkové komunity.

Se slávou přichází velký tlak, nabobtnalé ego a další problémy a film poměrně syrově odhaluje, že málokdo je schopen ho ustát storpocentně čistě a čestně, ať už jde o domluvu s ostatními muzikanty, nebo o osobní vztahy. Dylan nakonec přechází na elektrickou kytaru, čímž si vyslouží mnohdy velmi ostré odsouzení konzervativní folkové komunity. Někteří ho považují za zrádce, ale koncem filmu vlastně začíná opravdová Dylanova kariéra.

Fantasticky odvedená filmařina

Snímek A Complete Unknown je jedinečný hned v několika směrech. Hlavní představitelé Timothée Chalamet (Dylan), Edward Norton (Pete Seeger), Monica Barbaro (Joan Baez) a Boyd Holbrook (Johny Cash) všechny písně nahráli a nazpívali sami - mnohdy se kvůli tomu museli naučit na hudební nástroje, na které do té doby nehráli - a nejen že to zvládli, oni to zvládli skutečně na výsost dobře.

Svůj podíl na skvělém zvuku a atmosféře má i použití originální techniky. Při natáčení scén ze studia byla k dispozici spousta dobových fotografií ze skutečného nahrávání desky, takže filmaři mohli sehnat přesně stejné zesilovače, snímací mikrofony a další techniku. Nahrávalo se na originální cívkové rekordéry, takže zvuk je naprosto autentický.

Podobně autentický je i byt Boba Dylana, ve kterém se odehrává mnoho scén. Z jeho původního prvního newyorského bytu v čísle 161 na West 4th Street ve slavné čtvrti Greenwich Village existuje také spousta fotografií, podle kterých se kulisy stavěly. Původní klub, kde Dylan hrával, už ale dávno neexistuje. Scény z ulic se tedy natáčely v New Jersey, které se dnes starému New Yorku podobá víc, než New York současný.

Film obdržel osm nominací na Oscara a že žádnou nevyhrál je spíš vina velmi silné konkurence, než kvality filmu samotného. Máte-li rádi muziku 60. let, rozhodně doporučuju na film do kina zajít.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Je to vo hviezdach
PAVOL HABERA
Je to vo  hviezdach - PAVOL HABERA
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Je to zlé
LADISLAV VODIČKA
Je to zlé - LADISLAV VODIČKA
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Turn To Stone
ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA
Turn To Stone - ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.