Vznik technologického giganta
.webp?ts=)
7. května 1946 bylo těsně po válce. Přesněji řečeno po válce v Japonsku. A právě v Tokiu toho dne založili Masaru Ibuka a Akio Morita malou firmu, která měla přinést Japoncům technologické novinky. Jmenovala se Tōkyō Tsūshin Kōgyō K. K. Byla to skutečně malá firmička, měla zezačátku pouhých 20 zaměstnanců. Ale dnes jí známe všichni.
Že se vám pod tím jménem nic nevybavuje? Tōkyō Tsūshin Kōgyō v roce 1950 přišel na trh s prvním japonským cívkovým magnetofonem Type-G, který nastartoval její rychlý růst. V roce 1958 pak společnost změnila jméno, aby byla lépe zapamatovatelná i za hranicemi japonska. Název vznikl kombinací latinského slova zvuk - sonus a amerického slangového výrazu "Sonny boy", který měl symbolizovat dravost, energii a inovace. Společnost Sony byla na světě.
V průběhu 60. a 70. let firma přinášela zásadní inovace, jako tranzistorová rádia, barevné televize Trinitron a v roce 1979 také proslulý přenosný přehrávač Walkman, který navždy změnil způsob poslouchání hudby a stal se jedním ze symbolů celých 80. let. V následujících dekádách se firma stala lídrem v oblasti spotřební elektroniky, hudby, filmu i videoher.
Značka Sony stála u zrodu formátu CD, později i Blu-ray, a je také autorem populární herní konzole PlayStation, která od roku 1994 definovala trh s videohrami. Jediné v čem neuspěla, byl formát videokazet Betamax, který nakonec převálcovaly lacinější a trochu méně kvalitní VHS pásky.
Dnes, po téměř 80 letech existence, je Sony globální konglomerát se sídlem v Tokiu a působností ve více než 200 zemích světa. Společnost se zabývá vývojem a výrobou elektroniky, filmové a hudební produkce, finančních služeb i výzkumu v oblasti umělé inteligence a robotiky.