MENU

Změna směru jízdy nebyla německým nápadem

Zajímavosti
Změna směru jízdy nebyla německým nápadem
Zdroj fotografie: Canva

Často se doslechnete, že „za to může Hitler“. Je pravda, že okupace Československa německými vojsky v roce 1939 byla důvodem rychlého přechodu na pravostranný provoz, ale k přechodu by došlo tak jako tak.

K přechodu došlo právě 17. března - i když ne na celém území Československa. Tuto změnu uspíšila okupace, ale nebylo to úplně náhlé rozhodnutí.  Změna byla předem plánovaným krokem, jehož kořeny sahají do mezinárodních závazků a snahy o sjednocení dopravních pravidel v Evropě.

Už v roce 1926 se Československo připojilo k dodatku Pařížské úmluvy, který signatářské státy zavazoval k zavedení pravostranného provozu „v přiměřeně vhodné době“. V roce 1931 vláda slíbila, že změnu uskuteční do pěti let, avšak kvůli finančním nákladům a odporu veřejnosti, zejména na venkově, se realizace odkládala. Definitivní rozhodnutí přišlo až 10. listopadu 1938, kdy Stálý výbor Národního shromáždění vydal opatření stanovující přechod na 1. května 1939. Přípravy zahrnovaly i natáčení osvětového filmu v březnu 1939, aby se řidiči a chodci na změnu adaptovali.

Hlavním důvodem změny byla snaha o harmonizaci s většinou evropských zemí, kde již pravostranný provoz převažoval. V roce 1938 jezdily vlevo v Evropě už jen Československo, Velká Británie, Švédsko a Maďarsko. Pravostranný provoz usnadňoval mezinárodní dopravu a byl v souladu s rostoucím vlivem automobilů z USA a jiných zemí s volantem vlevo, což zvyšovalo bezpečnost a praktičnost.

Plánovaný termín 1. května 1939 však narušila německá okupace, která začala 15. března 1939. V nově vzniklém Protektorátu Čechy a Morava nařídil vrchní velitel německé armády Walter von Brauchitsch pravostranný provoz už od 17. března. Výjimku měla Praha, kde se změna posunula na 26. března kvůli potřebným úpravám tramvajové sítě. Němci, kteří sami jezdili vpravo, chtěli sjednotit pravidla pro pohodlnější pohyb svých jednotek. Změna ale nebyla jejich iniciativou, pouze urychlením již schváleného plánu.

Přechod proběhl relativně hladce, i když první den v Praze zaznamenali 26 nehod, včetně jedné smrtelné. Lidé si na novinku rychle zvykli, a pravostranný provoz zůstal standardem dodnes. A víte proč se vlastně původně jezdilo vlevo? Toto uspořádání má kořeny hluboko ve středověku - jezdci na koních se míjeli vlevo, aby měli rytíři pravou (většinou dominantní) ruku se zbraní natočenou směrem k protijedoucímu soupeři.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
It's My Life
BON JOVI
It's My Life - BON JOVI
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Zašeptání
BRYČKA
Zašeptání - BRYČKA
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Aquarius / Let The Sunshine In
5th DIMENSION
Aquarius / Let The Sunshine In - 5th DIMENSION
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.