Zrození měny světového významu
.webp?ts=)
Americký dolar je dnes nejpoužívanější měna na světě a možná by se zdálo, že tu prostě je odjakžiova. Poprvé byl ale zaveden 2. dubna 1792, tedy přesně před 233 lety, kdy Kongres USA schválil tzv. Coinage Act. Tento zákon položil základy pro vytvoření jednotné měny nově vzniklých Spojených států a definoval dolar jako oficiální platidlo.
Před zavedením dolaru používaly jednotlivé americké kolonie různé měny, včetně britských liber, španělských realů a nizozemských guldenů. To samozřejmě dost komplikovalo vzájemný obchod. Inspirací pro název "dolar" se stal španělský stříbrný tolar, který byl ve své době v Americe hojně používán.
Coinage Act zavedl dolar jako oficiální měnovou jednotku Spojených států a vytvořil první mincovnu ve Philadelphii. Zákon stanovil hodnotu dolaru na základě zlata a stříbra (tzv. bimetalický standard). První ražené mince zahrnovaly měděné, stříbrné a zlaté nominály, přičemž nejvyšší hodnotu měl zlatý "Eagle".
První americké dolary byly raženy v roce 1794. Jednalo se o stříbrné mince známé jako "Flowing Hair Dollar", které nesly portrét Lady Liberty a orla na rubové straně. Dlouho se platilo výhradně mincemi - papírové dolary se objevily až v 60. letech 19. století, kdy byla zavedena potřeba financování občanské války.
Zavedení dolaru sjednotilo americkou ekonomiku a položilo základy pro budoucí růst Spojených států jako ekonomické velmoci. Během 19. a 20. století se dolar postupně stal dominantní světovou měnou, kterou je dodnes. Od roku 1944 slouží jako hlavní rezervní měna a standard pro mezinárodní obchod.