MENU

Jak malá banka z Long Islandu vymyslela první kreditní kartu na světě

Zajímavosti
Jak malá banka z Long Islandu vymyslela první kreditní kartu na světě
Zdroj fotografie: Baseimage / Canva

V dnešní době platíme kartou téměř za všechno – od kávy až po dovolenou. Ale málokdo ví, kde a kdy to všechno začalo. První bankovní kreditní kartu na světě nevydala žádná velká globální instituce, ale Franklin National Bank z malého města Mineola na Long Islandu. Psal se 15. duben roku 1951 a bankovnictví se právě změnilo navždy.

Před příchodem kreditních karet si lidé často psali nákupy "na účet" v konkrétních obchodech, ale takový způsob platby byl omezený – fungoval jen tam, kde vás znali. V roce 1950 sice přišla karta Diners Club, ale ta sloužila jen pro vybrané restaurace a hotely. Teprve o rok později se zrodil systém, který skutečně připomínal dnešní kreditní karty – a měl ho na svědomí právě Franklin National Bank.

Revoluce jménem důvěra

Franklinova banka nabídla svým klientům kartu, která jim umožnila nakupovat u různých smluvních obchodníků a zaplatit až později. Na rozdíl od Diners Clubu šlo o službu propojenou přímo s bankou – tedy s kreditem, který banka poskytovala. Klienti každý měsíc dostali výpis a mohli si splátky rozložit. Tohle už nebylo jen o pohodlí, ale o úplně nové podobě důvěry mezi bankou a klientem.

Zde je na místě upozornit, že to, čemu u nás spousta lidí říká "kreditka", je ve skutečnosti debetní karta. Platíte s ní penězi, které skutečně máte na svém účtu. Skutečná kreditní karta, v USA dosud nejrozšířenější, je naopak formou půjčky - platíte penězi které nemáte a dluh splatíte později. 

Začátek éry moderního nakupování

Zpočátku šlo o lokální záležitost – karta fungovala jen v několika obchodech v okolí Mineoly. Ale princip byl tak úspěšný, že se rychle rozšířil i do dalších měst a států. Vznikla zcela nová kultura placení, která brzy obletěla celý svět.

Zajímavosti, které (možná) neznáte

  • Franklin National Bank byla v té době považována za jednu z nejvíce inovativních bank v USA. Už v roce 1947 přišla s dětskými spořicími účty a v roce 1950 zavedla první „drive-in“ přepážku na vklad peněz přímo z auta.

  • V roce 1968 jako jedna z prvních nasadila venkovní bankomaty.

  • Zatímco dnes kreditní kartu vlastní miliony lidí, v 50. letech byla určena převážně mužům. Ženy si musely často žádat o souhlas manžela – to se změnilo až v 70. letech.

Co zůstává?

Franklin National Bank už neexistuje – v 70. letech zkrachovala kvůli špatnému řízení a rozsáhlým finančním problémům. Ale její myšlenka přežila. Kreditní karta se stala jedním z nejdůležitějších nástrojů moderního financování a každodenního života.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Nejvyšší bod nad nížinou
PETRA JANŮ
Nejvyšší bod nad nížinou - PETRA JANŮ
LIVE
BLANÍK OLDIES
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
The Legend Of Xanadu
DAVE DEE, DOZY, BEAKY, MICK & TICH
The Legend Of Xanadu - DAVE DEE, DOZY, BEAKY, MICK & TICH
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.