MENU

Jak malá banka z Long Islandu vymyslela první kreditní kartu na světě

Zajímavosti
Jak malá banka z Long Islandu vymyslela první kreditní kartu na světě
Zdroj fotografie: Baseimage / Canva

V dnešní době platíme kartou téměř za všechno – od kávy až po dovolenou. Ale málokdo ví, kde a kdy to všechno začalo. První bankovní kreditní kartu na světě nevydala žádná velká globální instituce, ale Franklin National Bank z malého města Mineola na Long Islandu. Psal se 15. duben roku 1951 a bankovnictví se právě změnilo navždy.

Před příchodem kreditních karet si lidé často psali nákupy "na účet" v konkrétních obchodech, ale takový způsob platby byl omezený – fungoval jen tam, kde vás znali. V roce 1950 sice přišla karta Diners Club, ale ta sloužila jen pro vybrané restaurace a hotely. Teprve o rok později se zrodil systém, který skutečně připomínal dnešní kreditní karty – a měl ho na svědomí právě Franklin National Bank.

Revoluce jménem důvěra

Franklinova banka nabídla svým klientům kartu, která jim umožnila nakupovat u různých smluvních obchodníků a zaplatit až později. Na rozdíl od Diners Clubu šlo o službu propojenou přímo s bankou – tedy s kreditem, který banka poskytovala. Klienti každý měsíc dostali výpis a mohli si splátky rozložit. Tohle už nebylo jen o pohodlí, ale o úplně nové podobě důvěry mezi bankou a klientem.

Zde je na místě upozornit, že to, čemu u nás spousta lidí říká "kreditka", je ve skutečnosti debetní karta. Platíte s ní penězi, které skutečně máte na svém účtu. Skutečná kreditní karta, v USA dosud nejrozšířenější, je naopak formou půjčky - platíte penězi které nemáte a dluh splatíte později. 

Začátek éry moderního nakupování

Zpočátku šlo o lokální záležitost – karta fungovala jen v několika obchodech v okolí Mineoly. Ale princip byl tak úspěšný, že se rychle rozšířil i do dalších měst a států. Vznikla zcela nová kultura placení, která brzy obletěla celý svět.

Zajímavosti, které (možná) neznáte

  • Franklin National Bank byla v té době považována za jednu z nejvíce inovativních bank v USA. Už v roce 1947 přišla s dětskými spořicími účty a v roce 1950 zavedla první „drive-in“ přepážku na vklad peněz přímo z auta.

  • V roce 1968 jako jedna z prvních nasadila venkovní bankomaty.

  • Zatímco dnes kreditní kartu vlastní miliony lidí, v 50. letech byla určena převážně mužům. Ženy si musely často žádat o souhlas manžela – to se změnilo až v 70. letech.

Co zůstává?

Franklin National Bank už neexistuje – v 70. letech zkrachovala kvůli špatnému řízení a rozsáhlým finančním problémům. Ale její myšlenka přežila. Kreditní karta se stala jedním z nejdůležitějších nástrojů moderního financování a každodenního života.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Náš příběh
TEREZA MAŠKOVÁ & MAREK LAMBORA
Náš příběh - TEREZA MAŠKOVÁ & MAREK LAMBORA
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Děkuji
KAREL KRYL
Děkuji - KAREL KRYL
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
When I Need You
LEO SAYER
When I Need You - LEO SAYER
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.