Teplomilný mazlíček s bodlinami? Česká chovatelka ví, jak na něj
.webp?ts=)
Chovat ježka jako domácího mazlíčka? Možná to zní neobvykle, ale právě tím se zabývá Natálie Vomáčková ze Středočeského kraje. Už tři roky vede chovatelskou stanici, která se specializuje na ježky bělobřiché – zvířátka, která potřebují hodně péče, ale dokážou si získat srdce chovatele.
Ježek bělobřichý rozhodně není obyčejný ježek, kterého potkáte večer u lesa. Vyžaduje totiž úplně jiné podmínky než jeho evropský příbuzný.
„Potřebuje mít alespoň 23 až 26 stupňů. Když teplota klesne pod 18 stupňů, může upadnout do hibernace, která je pro něj smrtelná, “ vysvětluje Vomáčková.
Proto během zimních měsíců doma pravidelně přitápí. Ježek bělobřichý je zkrátka teplomilný tvor, který se ve volné přírodě vůbec nevyskytuje.
„Jeho předci pocházejí z teplejších oblastí, třeba z Alžírska, “ dodává.
Krátký život, ale spousta radosti
Tihle ježci se dožívají zhruba tří až čtyř let. I když jejich život není dlouhý, dokážou ho prožít naplno – hlavně když se jim dostává správné péče. Základem je pestrá a kvalitní strava.
„Měli by jíst hlavně hmyz – cvrčky, sarančata, červy. Ale můžete jim dát i vařené kuřecí maso, kuřecí srdíčka nebo vajíčka natvrdo, “ popisuje Vomáčková.
Mazlení? Ano, ale s trpělivostí
Kdo by si nepředstavil, že si vezme ježka do dlaní a pohladí ho? I to je možné, ale ne hned.
„Je to vždycky snaha na obou stranách. Člověk nesmí očekávat, že si na něj ježeček zvykne ze dne na den. Chce to čas a trpělivost, “ říká Vomáčková.
Když si zvířátko osvojí váš hlas i pach, mazlení už nic nebrání. Položíte si ho na břicho a klidně si spolu dáte i večerní odpočinek.
Kde si ježka pořídit?
Zájemci o ježka bělobřichého by se podle Vomáčkové měli obrátit na ověřeného chovatele.
„Neříkám to jen proto, že jsem chovatelka, ale právě my můžeme zajistit, že zvíře bude bez genetických vad, “ vysvětluje.
Chovatelská stanice Natálie Vomáčkové se jmenuje chspricklyluck a najdete ji i na Facebooku.