Proč se po procházce cítíme lépe?
.webp?ts=)
Pravidelné procházky prý prospívají našemu tělu i duši. Cíle mohou být různé – daný počet kilometrů, časový limit, anebo třeba dojít si ke stánku s pivem a párkem v rohlíku a zpět. Všechno se počítá.
Odborníci také tvrdí, že lidé, kteří tráví čas venku, mají méně zdravotních problémů souvisejících s věkem v porovnání s těmi, kteří tráví většinu času uvnitř. I dvacetiminutová procházka zvyšuje hladinu serotoninu a dalších hormonů, které pak přispívají k lepšímu spánku a omezují i chuť na sladké. Je to také nejjednodušší způsob cvičení.. To vítám.
Procházky posilují imunitu, snižují únavu a podporují zdraví kostí. Magickou hranicí je pak 6000 kroků denně, nebo alespoň 30 minut chůze. Postupně můžete navyšovat až na často zmiňovaných 10 000 kroků, ale začínejte pomalu.
Dobrou zprávou je, že Češi denně nachodí více než většina Evropy. Průměrně jsme na tom kolem 5500 kroků denně. Nejlépe jsou na tom v Hongkongu – mají o více než 1000 kroků více než my. Spolu s námi a Čínou se na špici drží ještě Švédsko a Japonsko. Naopak nejlínější jsou v Indonésii, kde průměrně nachodí jen 3500 kroků denně. O moc lépe na tom nejsou například Kanada, Austrálie nebo Egypt.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK