MENU

Kopírka: Stroj, který změnil svět

Zajímavosti
Kopírka: Stroj, který změnil svět
Zdroj fotografie: Getty Images Signature / Canva

Kopírka je tak běžná, že si jí v kanceláři nebo ve škole sotva všimneme. Stačí zmáčknout tlačítko – a zázrak se stane. Jeden papír se najednou promění ve dva, deset nebo klidně stovku. Ale víš, že za tímhle kouzlem je příběh plný trpělivosti, náhod a dokonce i neviditelných teček?

V roce 1938 seděl americký právník a fyzik Chester Carlson ve své malé laboratoři a zoufale přemýšlel, jak udělat kopii dokumentu, aniž by musel všechno přepisovat ručně. Měl artritidu, ruce ho bolely a práce s papíry byla utrpením. V té době žádné kopírky neexistovaly. Psací stroj, průklepák nebo uhlový papír – to bylo všechno.

Carlson ale přišel s převratným nápadem. Pomocí prachu, světla a statické elektřiny vytvořil první xerografii – suchý proces kopírování, který znamenal doslova revoluci. Jeho objev se brzy proměnil v první komerční kopírku Xerox 914, která se dostala na trh v roce 1959. A byla to bomba. Tiskla až sedm kopií za minutu a firmy se o ni doslova praly.

Kopírka jako nástroj i past

Zatímco většina lidí kopíruje smlouvy, skripta nebo rodinné fotky, našli se i tací, kteří měli jiné nápady. „Když to umí kopírovat papír, proč ne rovnou peníze?“ řekli si někteří. A tak se z nevinného kancelářského pomocníka stal občas i nástroj pro padělatele.

Například v Česku v roce 2015 odhalila policie skupinu lidí, kteří si doma na obyčejné kopírce tiskli falešné bankovky. Způsobili škodu přes milion korun. A nebyli jediní. S příchodem barevných tiskáren a kvalitního papíru se padělání peněz stalo dostupnějším než kdy dřív.

Neviditelné žluté tečky

Výrobci si ale dali záležet, aby to už nebylo tak jednoduché. Mnoho moderních barevných kopírek a tiskáren dnes tajně označuje každý výtisk neviditelnými žlutými tečkami. Pod mikroskopem se v nich dá přečíst například sériové číslo přístroje nebo přesné datum a čas tisku. Tahle technologie – známá jako tiskárnová steganografie – pomáhá policii odhalit padělatele a chránit originální dokumenty.

Možná se vám to zdá jako scéna ze špionážního filmu, ale je to realita. A možná jste se právě šli podívat na nějaký dokument, který už tyhle tečky má.

Budoucnost bez papíru?

Dnešní kopírky už nejsou jen o kopírování. Umí skenovat, tisknout, posílat dokumenty na e-mail, ukládat je do cloudu a šetřit energii. V kancelářích se stávají centrálním mozkem všeho dění. A jak se svět posouvá k digitalizaci, papír možná časem zmizí úplně.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
S nohami na stole
PETER NAGY
S nohami na stole - PETER NAGY
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Studánko stříbrná
HANA ZAGOROVÁ
Studánko stříbrná - HANA ZAGOROVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Tuesday Afternoon
Moody Blues
Tuesday Afternoon - Moody Blues
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.