Choulostivá rajčátka
Podle meteorologů nás už žádné mrazíky nečekají, nemusíme se tedy bát dát sazenice ven. Přesto bychom měli dávat pozor, třeba u rajčat, abychom jim neuškodili, protože i když se tak netváří, jsou poměrně choulostivá.
Asi většina z nás kupuje sazenice v hobbymarketech, v zahradnictví nebo u farmářů. Než je dáte na zahradu, dopřejte jim trochu rekonvalescence. Přece jen byly pěstované ve sklenících. Plodové odrůdy jako právě rajčata, ale i okurky mají rády sluníčko. Na zahradě jim tedy najděte slunné místo, aby si zvykly.
Ze skleníku, kde byly předpěstované jej v podstatě neznají. Pokud budete rajčata dávat do květináčů, nezapomeňte, že potřebují kvalitní zeminu, s příměsí kompostu. Pokud je budete sázet do záhonu, půdu pořádně prokypřete. Bude okysličená a bude lépe sát vláhu. I tady přihoďte kompost.
Myslete také na to, co zasadíte vedle rajčat. Každá rostlina totiž vypouští do půdy jiné druhy látek, které nemusí ostatním vyhovovat. Rajčatům vyhovují jako soused třeba bazalka - ta mimochodem zlepšuje chuť rajčat. V sousedství může být i oregano majoránka nebo máta.
A jestli chcete ochránit svoje rajčata před škůdci, zasaďte k rajčatům cibuli nebo česnek. Určitě k rajčatům nedávejte jahody nebo brambory. Hrozí, že chytnou plíseň. Rajčata v květináčích zalévejte alespoň dvakrát denně. K udržení vláhy pomůže přidat kolem rostlin trochu mulče. Až rostliny zesílí, můžete přihnojovat. Hnojivo si můžete vyrobit i doma - Budete potřebovat popel, jedlou sodu a kvasnice. Popel jim dodá důležitý fosfor a draslík.
Tyto prvky zajišťují kvalitní tvorbu květů a růst plodů. Jedlá soda podporuje obranyschopnost rostlin a droždí dodává prospěšné bakterie a vitamíny skupiny B.