Jak pěstovat vřes?
K podzimním truhlíkům neodmyslitelně patří vřes. Radost nám dělá až do prvních mrazů. Pěstovat jej můžete i přímo v záhonu nebo kdekoli na zahradě. Pokud jej pěstujete v květináči, můžete ho před prvním mrazem schovat. Napřesrok vám znovu vyroste.
Potřebuje substrát s nízkým pH, dostatečnou zálivku, řez a hnojení. Tato rostlinka se o sebe v určité míře postará sama, ale protože květináče rychleji vysychají, je třeba ji zalévat pravidelně. U vysazení do truhlíku či jiné nádoby se ujistěte, že má drenážní otvory. Příliš mokrou půdu vám rostlina totiž tolerovat nebude.
Pokud se rozhodnete použít kompost, pamatujte, že byste měli sáhnout po tom, který je určený pro vřesy – musí mít kyselé pH. Přesazování vás čeká jednou za dva až tři roky. Vřes vám odpustí, pokud na něj jednou za čas zapomenete a nezalijete ho. U mladých rostlin je ale zálivka důležitá. Rostliny, které pěstujete rovnou v půdě, hnojení nevyžadují, ty v květináči ano. V březnu/dubnu použijte pomalu uvolňující hnojivo pro vřesy, mezi dubnem a zářím pak tekuté hnojivo pro kyselomilné rostliny. Jako mulč se dobře osvědčilo kompostované jehličí nebo listí.
Po odkvětu je dobré pravidelně odstraňovat stonky s odkvetlými květy. Stonky odřízněte těsně nad listy. Na konci zimy provádíme velký řez, kterým odstraníte nejdelší výhonky. Existují i mrazuvzdorné druhy vřesu. Pokud je pěstujete v záhonu, nečeká vás žádná speciální práce. Pěstování v květináčích dovolí kořenům promrznout, proto je dobré se o rostlinu náležitě postarat. Přeneste ji do chladnější místnosti, kde teploty neklesnou pod bod mrazu. Také můžete obalit své květináče do jutového pytle, obalit je polystyrenem nebo jiným materiálem, který udrží kořeny v teple.
Všechny díly pořadu Dobré rady do zahrady si poslechněte zde