Bratříčku, zavírej vrátka
.webp?ts=)
Píseň, která se stala symbolem doby. Karel Kryl ji napsal jen několik hodin po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Ano, jedná se o titulní píseň Bratříčku, zavírej vrátka. O několik měsíců později vydal desku, která se stala jedním z nejvýznamnějších alb české kultury.
Krylovy písničky zpočátku nebyly příliš úspěšné, a proto měl problémy s vydáváním alb. S touto písní se to ale zlomilo – udržela se na druhém místě hitparád a deska pak vyšla v rekordním čase. Údajně si technici brali i noční služby, když zjistili, kdo album vydává.
K obrovské popularitě přispěl i provokativní černý obal s fotografií chlapce s terčem na zádech. Původně se uvažovalo o jiném přebalu – snímku dvou mrtvých v průjezdu domu – ale to by znamenalo příliš velké riziko. Album vyšlo před šestapadesáti lety, ale tehdy se stihl prodat jen první náklad. Komunisté totiž byli jiného názoru, a tak nechali druhou část rozřezat cirkulárkou.
V době vydání nebylo Krylovi ještě ani pětadvacet let, ale deska z něj udělala národního hrdinu. Měla obrovský vliv, ale zároveň donutila písničkáře k odchodu za hranice. Bylo mu jasné, že v nastupující normalizaci si už moc nezazpívá, a tak se na podzim roku 1969 nevrátil z výjezdu na německý festival. Do Československa se vrátil až na demonstrace v roce 1989. Řadu ocenění, ve které možná doufal během života, ale dostal až po smrti.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK