Historie českých jídel
.webp?ts=)
Většina lidí si neumí představit klasickou českou hospodu bez takového guláše nebo řízku. I když se snažíme jíst zdravě, láska k typické české kuchyni je v nás prostě zakořeněná. Znáte příběhy českých národních jídel?
Třeba taková vánoční klasika – řízek s bramborovým salátem – není původně českým vynálezem. Za jeho vznikem pravděpodobně stojí francouzský kuchař, který připravoval jídlo pro moskevskou honoraci. První recept na kapra s bramborovým salátem se v kuchařkách objevil až v roce 1924. Snad každá domácnost má na něj svůj vlastní recept. Tehdy salát neobsahoval kořenovou zeleninu, zato majonézy bylo až až. No a řízek? Ten k nám doputoval z Vídně.
Podobně je na tom svíčková na smetaně – nemá nic společného ani se svíčkami, ani s nejdražším kusem hovězího masa. Původní recept, tedy jeho prapůvodní verzi, představila Magdalena Dobromila Rettigová ve své Domácí kuchařce. Asi byste ale nepoznali, že se jedná o stejné jídlo – omáčka tehdy neobsahovala kořenovou zeleninu ani z rychlíku.
Další českou klasikou je knedlo vepřo zelo. A tohle jídlo je skutečně české. Pochází z 19. století, z dob Františka Ferdinanda I., ale jeho kořeny sahají do Prahy. Stejně tak i španělský ptáček, který ovšem není ze Španělska, ale ze Strahova.
Z hospodských jídel je oblíbený i guláš. Jak už možná tušíte, pochází z Maďarska, a to už z 9. století, kdy se připravoval na ohni v kotlíku. I guláš pak ale začala vařit Magdalena Dobromila Rettigová a položila tak základy gulášové tradice u nás.
Na závěr se podíváme na české buchty. Ty mají u nás tradici od nepaměti. V 17. století se dokonce dělaly i naslano a polévaly se máslem. Tehdy se nepekly, ale vařily, a náplně se do nich začaly dávat až později.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK