Historie karetních her
Hrací karty mají dlouhou historii a jsou velkým koníčkem nejen pro sběratele, ale i pro aktivní hráče. Pokud bychom se podívali na jejich původ, vydali bychom se na východ, konkrétně do Číny a Koreje, přibližně do 10. století. Původně byly karty dlouhé a připomínaly spíše domino. Dříve se hrálo také s použitými bankovkami.
Karty, jak je známe dnes, se začaly objevovat v evropských zemích ve 14. století, tehdy se ještě malovaly ručně. Byly oblíbené, ale také zatracované, zejména církví, která je nazývala "čertovými obrázky".
V některých městech byly karty dokonce zakázány, například ve Florencii. Existuje také zápis z doby Karla IV., že hráči karet nesmí být přechováváni v obydlí.
Ve 30. letech 20. století byly snahy vyrábět karty z plastu. Tvrdilo se, že jsou hygienické a omyvatelné, což by bylo praktické i dnes, ale konzervativní hráči je odmítli. Ke kartám se váže také několik legend. Jedna z nich tvrdí, že vznikly při dlouhé chvíli během obléhání Tróje. Jeden antický filozof zase říkal, že karty jsou vynálezem chudých, kteří chtěli zapomenout na svou bídu.
Ať už je pravda jakákoliv, karty jsou u nás velmi oblíbené. Dokonce existuje i Mariášová unie, která každoročně pořádá mistrovství České republiky.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK