Jak vznikla první fotka: 8 hodin čekání na zázrak
.webp?ts=)
S fotografiemi a focením se setkáváme prakticky denně a lidé se tomuto procesu snaží porozumět už téměř 200 let. Už v 5. století před naším letopočtem se první čínský filozof pokusil popsat jev, kdy světlo prochází malou dírkou do temné místnosti. Představte si, že před tuto dírku postavíte nějaký předmět – světlo ho „obkreslí“ a na protější stěně se objeví jeho obraz, ale vzhůru nohama.
Na tomto principu vznikla camera obscura – zařízení, které později využívali například malíři. Díky promítnutým obrysům mohli snadno přenášet tvary na plátno. Tímto jevem se zabýval i Leonardo da Vinci, a později ho dále zdokonalil český astronom Jan Kepler. Jeho vylepšení ocenili mimo jiné krajinářští malíři.
Podobné přístroje začali využívat i vědci, nebo sloužily jako turistické atrakce. První skutečně povedená silueta – tedy fotografie v podobě, jak ji známe dnes – vznikla před 195 lety. Zobrazuje pohled z okna na dvůr a pořídil ji francouzský vědec, syn královského výběrčího daní. Díky tomu se nemusel starat o živobytí a mohl se naplno věnovat bádání.
Fotografii vytvořil pomocí cínu a levandulového oleje. Expozice trvala osm hodin. To je mimochodem srovnatelná doba, jakou dnes někteří lidé věnují jediné dokonalé fotce na Instagram.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK