Kostka, která pobláznila svět
.webp?ts=)
Tenhle hlavolam vynalezl maďarský sochař a architekt Ernő Rubik – a dost možná ho vůbec nenapadlo, že lidé budou v jejím skládání soutěžit na čas.
Původně, protože byl profesorem na jedné z budapešťských univerzit, ho rozčílilo, že jeho studenti nemají žádnou prostorovou představivost. Proto pro ně vytvořil trojrozměrné modely z papíru, lepenky a dřeva. Tak vznikla rotační kostka. Rychle, ale ne úplně dokonale – a tak vymyslel nový mechanismus uvnitř. Po chvíli hraní se svým vynálezem zjistil, že složit kostku podle barev vlastně není tak jednoduché. Jemu samotnému trvalo první složení téměř měsíc.
A co se týče rekordů – Rubikovu kostku lidé složili na nejvyšším vrcholu světa, pod vodou, a dokonce i ve vesmíru. Podle výpočtů stačí ke složení kostky minimálně 20 tahů. Na YouTube najdete přes 40 000 návodů, jak na to.
Soutěže ve skládání se pořádají po celém světě. Na tom úplně prvním, které se konalo v Budapešti, byl rekord necelých 23 vteřin. Dnes je to něco málo pod 4 vteřiny. Existují dokonce i disciplíny, kde se kostka skládá poslepu.
Přestože Ernő Rubik vymyslel i další hlavolamy, právě jeho šestibarevná hračka si získala celý svět. Prodalo se jí přes 400 milionů kusů – a to z Rubikovy kostky dělá nejpopulárnější hlavolam všech dob.
Objevila se také v několika hollywoodských filmech, seriálech i hudebních klipech.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK